Mağrib ve Endülüs'de hadis ilminin gelişim safhaları ve Muhyiddin İbnu'l-Arabi'nin hadis kültürü
The Development stages of hadith in Magrib and Andalou and hadith culture of Muhyiddin İbn Arabi
- Tez No: 62543
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCTEBA UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 693
Özet
ÖZET KURT Ali Vasfî, Mağrib ve Endülüs'de Httdis ilminin Gelişim Safhaîart Ve Muhyiddin Îbnu'l-Arabi'ııhı Hadis Kültürü, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. MöctebaU?UR, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara, 1997, 691 sh. Tez, iki bölümden ve bu bölümlerin genel değerlendirmesinden oluşmaktadır. Birinci bölüm, hicri 6. asrın son yarısı ile, 7. asrın ilk yansı arasında olan Muhyiddin îbnu'l- Arabi'nin (560-638 / 1 165-1240) yetişmiş olduğu ilk muhit ve çevrede, yani Mağrib ve Endülüs'de Hadis îlmi'nin tarihçesidir. önce giriş mahiyetinde Mağrib ve Endülüs'ün siyasi tarihinin kısa bir özeti yapılmıştır. Ardından fetihle birlikte bu bölgelere yapılmış olan bilimsel etkinlikleri, sahabe, tabiûn ve etbâu't-tabiîn'den yedinci asra gelene kadarki dönemde yetişmiş olan muhaddisler ve onların burada okuttukları veya telif ettikleri hadis musannefatı incelenmiştir. İkinci bölüm ise, Muhyiddin Îbnu'l-Arabi'nin garblı ve şarklı hadis hocaları, okuduğu hadis kitapları ve bizatihi kendisinin yazmış olduğu hadis kitaplarının tanıtımı yapılmıştır. Daha sonra onun hadis kültürünün ve keşif, ilham ve rüya yollarından birisiyle hadis tashihi metodunun iyi anlaşılmasında yardımcı olmak üzere; bilgi teorisi, nübüvvet- velâyet, hayâl-rüya, zâhir-batın, akıl-şeriat-hakikat kavramları etrafındaki görüşlerine değinilmiştir. (3nun hadislere uygulamış olduğu“paradoksal anlama”tarzını, başta Kur' an olmak üzere kelam ve fikıh ilimlerinde de uyguladığı anlaşılmıştır. Son olarak onun bu görüşlerinin bir uygulaması mahiyetinde olarak, yorumlamış olduğu sahih, zayıf veya uydurma olan hadislere örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis Submitted to the Institute of Social Sciences of Ankara University“The Development Stages of Hadith In Magrib And Andalou and Hadith Culture of Muhylddra Ibn Arabi”Theology Faculty of Ankara Uni. 1997, pp.691 Presenter: Ali Vasfi KURT Superviser: Mucteba U?UR, Professor of Hadith in Ankara Un. Our thesis consists of two main chapters and of their assessment First chapter gives the outline of the history of Hatidh in Magrib and Andolou in latter part of 6. century and first part of 7. century in which our scholar Muhyiddin Ibn Arabi lived (560-638 / 1165-1240). At first stage we gave a brief background of Magrib and Andolou. Then we analysed the scientific activities of this period such as hadith books and their education. Accordingly we presented some muhaddiths and followers of the Prophet and their contributions to the science of hadith till 7. century. Second chapter supplies our scholar's masters from east and west, his main sources from hadith books and his main works on hadith. Later on we analysed his own method in justifying hadith and his vias of doing that such as dream-daydream, irapration-unveiling, internal-external concepts, relations among reason-law and reality, etc. To understand his method accurately we also treat his theory of knowledge. We realize from his works that he applied his“paradoxical lecturing”to hadiths and to the Theology and Law as well. Eventually we took some hadiths, authentic or not, as instances of application his above mentioned methods. m YÜKSEKÖ?RETİM