Mağribi'nin gazelleri
Magribi's ghazals
- Tez No: 31785
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME İNAL SAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
31^ ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZl MA?RİBÎNİN GAZELLERİ ÇETÎN EKMEKÇİO?LU Danışman: Prof Dr. Saime İnal SAVİ 1994, Sayfa 126+ 14 Jüri : Prof Dr. Saime İnal SAVİ ÖZET“Mağribi'nin Gazelleri”konulu tez çalışmamızda amacımız, genelde Türkiye Kitaplıklarındaki yazmaların değerlendirilmesi, özelde ise Türkiye'de, hakkında çok az bilgi sahibi olduğumuz Mağribi'nin ve gazellerinin tanıtılmasıdır. Türkiye dışmda pekçok ülkede sayısız yazmaları bulunan ve bir kaç kez de basılmış olan bu Divan üzerinde çalışma nedenimiz, Türkiye'deki nüshaların yabancı kaynaklarda zikredilmemesidir. Kullanılan yöntem, Türkiye'de mevcut nüshaların tespiti, bunlar arasından seçilen nüshaların karşılaştınlmasıdır. Metnin tespiti sırasında öngörülen, şairin kaleminden çıkması muhtemel, vezni zorlamayan ve gramer kaidelerine en uygun olarım tespiti olmuştur. Gazellerinin tenkitli metni hazırlanan Mağribi'nin hayatı mevcut az sayıdaki kaynaklardan, edebi kişiliği ise şiirlerinden yola çıkılarak anlatılmıştır. Çalışmamız ayrıca Türkiye dışında mevcut yazma nüshaların tanıtımım da içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS MAGHRIBI'S GHAZALS ÇETİN EKMEKÇİO?LU Supervisor: Prof Dr. Salme İnal SAVİ 1994,Page 126+14 Jury : Prof Dr. Salme İnal SAVİ The aim in our thesis named“Maghribi's Ghazals”is to appreciate the manuscripts about Maghrib! and especially to introduce his lyric poems which are not much known in Turkey. Our method in the study is to choose some of the manuscripts and then to compare them with each other. We have chosen the poems which had a suitable meter and which fitted the grammatic rules. Some sources which are very rare are the basis for Maghribi's life and his poems are the basis to examine his literary character. Moreover, we try to introduce the manuscripts of the poems which are not available in Turkey.