Suriyeli mülteci kadınların fiziksel aktivite deneyimlerinin kültürleşme bağlamında incelenmesi
The examination of physical activity experiences of syrian refugee women in the context of acculturation
  1. Tez No: 625438
  2. Yazar: BEYZA CANBAZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KOCA ARITAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı Suriyeli mülteci kadınların göç sonrası fiziksel aktivite deneyimlerini kültürleşme süreçlerini dikkate alarak ortaya çıkarmaktır. Araştırmalar göç eden kadınların fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteci kadınların fiziksel olarak aktif olmayan risk grubunda olduğu istatistiksel olarak bilinmektedir. Kültürleşme kuramı, bireylerin kültürel anlamda geçişleri nasıl deneyimlediğini göstermede bir bakış açısı sağlamaktadır. Bu sebeple mülteci kadınların yerleştikleri ülkedeki fiziksel aktivite deneyimlerinin iki kültürle bağlantılı olarak ortaya çıkarılmasında yol göstericidir. Nitel araştırma paradigması ile yürütülen bu tez çalışması 19-62 yaş aralığındaki 16 Suriyeli kadın katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri yarı-yapılandırılmış bireysel görüşmeler aracılığıyla inşa edilmiştir. Bireysel görüşmeler katılımcıların isteğine bağlı olarak Arapça veya Türkçe dillerinde gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda iki temaya ulaşılmıştır:“Türkiye'de Yaşam ve Kültürleşme”ile“Mülteci Kadınların Fiziksel Aktivite Deneyimleri”. Yapılan analiz sonucunda elde edilen verilere göre mülteci kadınlar kültürleşme sürecinde, yasal ve toplumsal temelde kadınlara yönelik farklı yaklaşımları iki kültür temelinde kıyaslamıştır. Yeni kültür, kadınların Türkiye'de kendilerini görece özgür olarak hissetmelerine sebep olurken aynı zamanda fiziksel aktivite deneyimlerinde de olumlu anlamda değişime sebep olmuştur. Türkiye kültüründe kadınların toplumsal hayattaki konumu ve fiziksel aktiviteye katılımları, Türkiye'de yerel yönetimlerin fiziksel aktiviteye ilgisinin artması, Türkiye'deki spor medyası ve mültecilere sağlanan toplumsal desteğin kadınların fiziksel aktivite deneyimlerini olumlu yönde etkileyen kültürleşme faktörleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the post migration pshysical activity experiences of Syrian refugee women by taking into consideration their acculturation process. Researches have shown that refugee women have low levels of physical activity. In addition, Syrian refugee women are physically inactive risk group in Turkey. The theory of acculturation provides an insight into how individuals experience cultural transitions. For this reason, it is a guide to revealing the physical activity experiences of refugee women in the country of residence in connection with the two cultures. This thesis was conducted with a qualitative research paradigm with 16 Syrian female participants aged 19-62. The data of the research was constructed through semi-structured individual interviews. Individual interviews were conducted in Arabic or Turkish languages based upon the request of the participants. The data obtained from the interviews were analyzed by thematic analysis method. The result of the analysis is achieved by two themes:“Life in Turkey and Acculturation”and“Physical Activity Experiences of Refugee Women”. According to the data obtained as a result of the analysis, refugee women compared different approaches towards women in the cultural and social sense on the basis of two cultures. New culture in Turkey lead to feel themselves as free relatively also this situation affect the physical activity experiences of refugee women in the positive sense. It is seen that the position in the social life of women in Turkey culture and their physical activity participation, increased interest in physical activity of local governments in Turkey, sports media and social support provided to refugees are acculturation factors that influence positively physical activity experiences of refugee women.