Determination of the likely exposure of metals originated from urban and industrial air pollution in the urine samples of children
Kentsel ve endüstriyel hava kirliliğinden kaynaklanan metallere olasi maruziyetin çocuklarin idrar örneklerinde belirlenmesi
- Tez No: 625457
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toksik metallere çevresel maruziyet önemli sağlık sorunudur. Çalışmanın amacı, Kütahya kent sınırları içinde yaşayan çocukların idrar örneklerinde, 17 farklı metali analiz ederek çevresel hava kirliliği maruziyetini araştırmaktır. Seçilen metaller çevresel maruziyetler açısından en çok araştırılan ve en çok idrarda saptanan metallerdir. Çocukların sabah spot idrar örnekleri toplanmış, endüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) ile örneklerde arsenik (As), baryum (Ba), berilyum (Be), kadmiyum (Cd), krom (Cr), kobalt (Co), bakır (Cu), demir (Fe), kurşun (Pb), manganez (Mn), cıva (Hg), molibden (Mo), nikel (Ni), selenyum (Se), kalay (Sn), vanadyum (V) ve çinko (Zn) düzeyleri saptanmış ve sonuçlar kreatinin ve spesifik gravite ile düzeltilmiştir. Kütahya'da; kentsel alan olarak trafiğin yoğun olduğu Kütahya Şehir Merkezi (KC) ve kırsal/endüstriyel alan olarak Tunçbilek ve Seyitömer Termik Santrali'nin yakınındaki Tunçbilek Bölgesi (TR) seçilmiştir. Yaş ortalaması, 8.64 ± 0.621 (ortalama ± SS) olan 160 çocuk; KC'de bir ilkokuldan (n = 72) (yaş, 8.51 ± 0.435) ve TR'de 3 ilkokuldan (n = 88) (yaş, 8.75 ± 0.725) biraraya getirilmiştir. Kütahya için, düzeltilmiş ve düzeltilmemiş idrar metal düzeyleri birlikte göz önünde bulundurulduğunda, As ve Ni 'nin kırsal/endüstriyel bölgeyi, V, Mn, Fe ve Pb'nin ise trafik yoğun kentsel bölgeyi temsil ettiği bulunmuştur. Kütahya'da yaşayan çocuklar, diğer ülkelerden benzer şekilde tasarlanmış diğer çalışmalar arasında değerlendirildiğinde, metaller için değişken sonuçlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental toxic metal exposure is a crucial human health concern. The aim of the study is to investigate the environmental air pollution by analyzing 17 metals in urine samples of children living in Kütahya Province. The chosen metals were the most studied and the most likely present in urine with regards to the environmental exposures. First-spot morning urine samples are collected, arsenic (As), barium (Ba), beryllium (Be), cadmium (Cd), chromium (Cr), cobalt (Co), copper (Cu), iron (Fe), lead (Pb), manganese (Mn), mercury (Hg), molybdenum (Mo), nickel (Ni), selenium (Se), tin (Sn), vanadium (V), and zinc (Zn) in the samples are determined by inductively coupled plasma mass spectrometer (ICP-MS), and the results were adjusted with creatinine and specific gravity. In Kütahya; traffic dense city center of Kütahya (KC) is chosen as urban site and Tunçbilek Region (TC), located nearby to Tunçbilek and Seyitömer Thermal Power Plants is chosen as rural/industrial site. The total population of 160 children with the average age of 8.64 ± 0.621(mean ± SD) is recruited from one primary school (n= 72) (age, 8.51 ± 0.435) located in KC and from 3 primary schools (n= 88) (age, 8.75 ± 0.725) located in TR. When adjusted and non-adjusted urinary metal levels are considered altogether for Kütahya; it is found that As and Ni levels are characterizing the rural/industrial region whereas V, Mn, Fe, and Pb are characterizing traffic intense city center. Children living in Kütahya are manifested variable urinary metal levels when evaluated among other similarly designed studies from other countries.