Aydın İli söke ilçesinde siyah-alaca sütçü ineklerde subklinik mastitis prevalansının belirlenmesi
Determination of subclinical mastitis incidencein holstein dairy cows in soke subprovince of Aydin
  1. Tez No: 625515
  2. Yazar: ÖZKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Aydın ili Söke ilçesinin farklı mahallelerinde bulunan Siyah-Alaca ineklerde subklinik masititis oranının belirlenmesi ve subklinik mastitise neden olan bakterilerin moleküler (sekans analizi) identifikasyonun yapılması amaçlandı. Materyal olarak 312 baş Siyah-Alaca ineğin 1231 meme lobu kullanıldı. California Mastitis Test (CMT) sonucunda, ineklerin %72.44'ünün ve meme loblarının %46.63'ünün subklinik mastitisli olduğu belirlendi. Subklinik mastitisli inekler, yaş, laktasyon ayı, altlık yapısı, sağım sistemi ve bulundukları mahallelere göre değerlendirildi. Yaş ve laktasyon ayının artışı subklinik mastitis için riskli olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the rate of subclinical masititis in Holstein cows in different districts of Söke, Aydın and to identify molecular (sequence analysis) of bacteria causing subclinical mastitis. Materials and Methods: 1231 mammary lobes of 312 Holstein cows were used as material. California Mastitis Test (CMT) revealed that 72.44% of cows and 46.63% of mammary lobes had subclinical mastitis. Cows with subclinical mastitis were evaluated according to age, month of lactation, floor type, milking system and their location. The increase in age and month of lactation suggested that it was risky for subclinical mastitis. Although the effect of milking system on subclinical mastitis was found to be different in percentage, it was not statistically significant (P> 0.05).