Bazalt elyaf takviyeli silindirle sıkıştırılmış betonların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Mechanical properties investigation of basalt fiber reinforced roller compacted concrete
- Tez No: 625516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ALPER YILDIZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkelerin ulaşım ağının yeterli düzeyde ve standartta olması ekonomik ve sosyoekonomik gelişmişliğin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Ülke ekonomisinin gelişmesi, sağlık, eğitim ve sosyal yaşam ihtiyaçlarının karşılanması için ülkenin ulaşım ağının yeterliliği çok önemli bir faktördür. Bu nedenle ulaşım ağı yeterli düzeyde ve kalite standartlarında olmalıdır. Ülkemizde ulaşım gereksinimleri her geçen gün daha da artmakta ve bu durum önemli problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle ulaşım yatırımlarına proje ve inşaat safhalarında optimum çözümler üretilmesi gereklidir. Bu amaçla kullanılacak malzemelerden beklenen en önemli özelliklerden birisi, proje şartlarının ekonomik olarak yerine getirilmesine katkı sağlamasıdır. Türkiye'nin karayolu ulaşımında tercihi neden hep asfalttan yana olmuştur? Başlıca nedenleri; 1950 yılında Karayolları Genel Müdürlüğünün kurulmasıyla Türkiye'de karayolu çalışmaları büyük bir ivme kazanması ve 1950'den sonra giderek yaygınlaşan asfalt kaplama yapımında belirli bir teknoloji ve eğitim düzeyine ulaşılmış olmasıdır. 1973 petrol krizine kadar ucuz bitüm sağlanabilmiştir ve asfalt uygulaması daha kolay görülmüştür. 1973 krizinde, bitümün uygulamadaki payı %30 olmuş ve bu oran 1976'da %45'e kadar çıkmıştır günümüzde de bu oran giderek artmaktadır. Bu nedenle bitüm hammadde olarak maliyet açısından avantajını yitirmiştir. Çözüm olarak daha dayanıklı, daha az bakım-onarım gerektiren, ana malzemesinin yerli olduğu, uygun maliyetli üretim gösterilebilir. Buna alternatif olması amacıyla bazalt fiber takviyeli silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) üretimi düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The adequate and standardized transport network of the countries is accepted as an indicator of economic and socioeconomic development. The adequacy of the country's transport network is a crucial factor for the development of the national economy, and for meeting health, education and social life needs. For this reason, the transport network must be of sufficient level and quality standards. Transportation requirements in our country are increasing day by day and this situation brings with it important problems. Therefore, it is necessary to produce optimum solutions for transportation investments in project and construction phases. One of the most important features expected from the materials to be used for this purpose is that it contributes to the economic fulfillment of the project conditions. Why choose to Turkey's road transport has always been in favor of asphalt? The main reasons; In 1950, the Karayolları Genel Müdürlüğü road win of the great momentum established by studies in Turkey and then in 1950 gradually spread asphalt coating is achieved to a certain level of technology and education. Until the 1973 oil crisis, cheap bitumen was provided and the application of asphalt was easier. In the 1973 crisis, the share of bitumen in the application was 30% and this rate increased up to 45% in 1976 and this ratio is still increasing. Therefore, bitumen as a raw material has lost its advantage in terms of cost. As a solution, more durable, less maintenance-requiring, cost-effective production where the base material is native can be shown. As an alternative, basalt fiber reinforced roller compacted concrete (RCC) production is considered.