Tki (Çan) linyitlerinin karakterizasyonu ve kükürt gideriminin araştırılması
Characterization of tki (Çan) lignites and investigation of sulfur removal
- Tez No: 625519
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmada; Çan (TKİ), Çanakkale bölgesinden alınmış yüksek kül-kükürt içerikli (%36,29 kül ve %7,02 S) linyit kömüründen piritik ve organik kükürdün uzaklaştırılması amacıyla fiziksel (ağır ortamda yıkama), kimyasal (hümik asit) ve biyolojik (Acidithiobacillus ferrooxidans, Leptospirillum ferrooxidans ve Pseudomonas putida bakterileri) liç yöntemleri uygulanmıştır. Deneysel çalışma üç temel aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; (i) belirli tane boyutlarında sınıflandırılmış tüvanan kömür numunelerine ağır ortamda yıkama işlemi uygulanmış, (ii) ağır ortamda yıkanan temiz kömürlere atmosferik basınçta kolon liçi-biyoliçi deneyleri yapılmış ve (iii) son olarak da bu yöntemlerin kombinasyonları uygulanmıştır. Çan (Çanakkale) linyit kömürlerine ağır ortamda (1,6 g/cm3) yıkama sonrası (-10+0,5 mm, %16,46 kül ve %6,14 S) sırasıyla kimyasal ve biyolojik kükürt uzaklaştırma işlemleri uygulanarak %4,40 kül ve %2,09 S içeren temiz kömür elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physical (heavy media washing), chemical (humic acid) and biological (Acidithiobacillus ferrooxidans, Leptospirillum ferrooxidans and Pseudomonas putida) leaching methods were applied for removing of pyritic and organic sulfur from a high ash-sulfur content (36.29% ash and 7.02% S) lignite coal taken from Çan (Turkish Coal Enterprises (TKI), Çanakkale) region. The experimental study contained three main stages as (i) heavy media washing process was applied to raw coal samples classified in certain grain sizes, (ii) column leaching&bioleaching experiments at atmospheric pressure were performed on clean coals obtained from sink-float tests and (iii) finally, combination use of these methods. After washing (1.6 g/cm3, heavy media), chemical and biological leaching of Çan (Çanakkale) lignite coals (-10+0.5 mm, 16.46% ash and 6.14% S), a clean coal with 4.40% ash and 2.09% S content was obtained.