Ultrasonografik ölçümler ile elde edilen tahmini fetal ağırlığın doğruluğunu etkileyen faktörler
Factors affecting the accuracy of the forecast fetal weight obtained by ultrasonographic measurements
  1. Tez No: 625520
  2. Yazar: FİLİZ DİŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YILMAZ DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Fetusun ultrasonografi ile değerlendirilerek tahmini fetal ağırlığın belirlenmesi, obstetri pratiğinin bir rutini olmuştur. Fetal büyümenin değerlendirilmesinde ve doğum yönetiminin kararlaştırılmasında önemli temel klinik değerlendirmelerden biri haline gelmiştir. Bununla birlikte fetal ağırlığın tahmin edilmesi amacı ile klinik olarak fundus-pubis ölçümü de kullanılmaktadır. Fundus- pubis ölçümü ile fetal ağırlık tahmini hem ucuz hem kolay ulaşılabilir ve uygulanabilir bir metod olmakla birlikte gerçek doğum ağırlığının tahmininde % 60-75 arasında doğruluk oranı bildirilmiştir. Makrozominin ve intrauterin gelişme geriliğinin önceden tahmin edilmesi ve fetal büyümenin takibi açısından tahmini fetal ağırlık oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı gebeliğin son trimesterinde ultrasonografik ve fundus-pubis ölçümleri ile elde edilen tahmini fetal ağırlığın doğum ağırlığı ile karşılaştırılması ve doğruluk paylarının ortaya konmasıdır, Ayrıca tahmini fetal ağırlığı etkileyen faktörler açısından bir değerlendirme yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif ve kesitsel olarak dizayn edildi. Çalışmaya Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine doğum için yatırılan 06/02/2019-06/12/2019 tarihleri arasında 34 hafta ve üstü 500 gebe kadın dahil edildi. İntrauterin ölüm, konjenital anomali varlığı, amniotik membran rüptürü, çoğul gebelik varlığı olan gebeler çalışma dışı bırakıldı. Son trimestrda olan gebelik komplikasyonu olmayan ve kliniğe yattıktan sonraki bir hafta içinde doğum yapan gebe kadınlar çalışmaya dahil edildi. Sonrasında uterin fundus yüksekliği ve LOGİQ 3 cihazı kullanılarak ultrasonografik fetal karın çevresi (AC), biparyetal çap (BPD) ve femur uzunluğu (FL) ölçülerek cihazda kayıtlı hadlock formülü ile otomatik olarak tahmini fetal kilo hesaplandı. Fundus-pubis ölçümü ile elde edilen verilerle Johnson formülüne göre fetal ağırlık tahmini yapıldı. Doğum sonrası fetusun gerçek ağırlığı kayıt edildi. Tüm veriler Statistical Package for Social Sciences versiyon 20 programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Determination of the estimated fetal weight by evaluating the fetus by ultrasonography has become a routine of obstetric practice. . It has become one of the key clinical assessments to assess fetal growth and to decide on birth management. In addition, fundus-pubis measurement is also used clinically to estimate fetal weight. Although the fetal weight prediction is a cheap and easily accessible and feasible method with the measurement of fundus-pubis, an accuracy rate between 60-75% has been reported in the estimation of the actual birth weight. Estimating fetal weight is of great importance in order to predict macrosomia and intrauterine growth retardation and follow up fetal growth. The aim of this study is to compare the estimated fetal weight obtained by ultrasonographic and fundus-pubis measurements in the last trimester of pregnancy with birth weight and to reveal their accuracy, It is also an assessment of the factors affecting the estimated fetal weight. Material and Method: The study was designed prospectively and cross-sectionally. 500 pregnant women aged 34 weeks and over were included in the study between 06/02 / 2019-06 / 12/2019, who were hospitalized in Tokat Gaziosmanpaşa University Gynecology and Obstetrics Clinic for delivery. Pregnant women with intrauterine death, presence of congenital anomaly, amniotic membrane rupture, and multiple pregnancy were excluded. Pregnant women who did not have a pregnancy complication in the last trimester and delivered within one week after hospitalization were included in the study. Then, using the uterine fundus height and LOGIQ 3 device, the ultrasonographic fetal abdomen circumference (AC), biparietal diameter (BPD) and femur length (FL) were measured and the estimated fetal weight was calculated automatically with the hadlock formula registered in the device. Fetal weight estimation was made according to the Johnson formula with the data obtained by fundus-pubis measurement. The actual weight of the fetus after birth was recorded. All data were analyzed with Statistical Package for Social Sciences version 20 program.