Deneysel olarak osteoporoz oluşturulan ratlarda Afyonkarahisar bölgesi kaplıca sularının kan kalsiyum ve bazı hormon seviyeleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of afyonkarahisar region hot springs water on blood calcium and some hormon levels in experimentally-created osteoporosis in rats
  1. Tez No: 625527
  2. Yazar: TOLGAHAN SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Düşük kemik dansitesi ve kemik yapısının bozulması ile karakterize osteoporoz, kemiklerde kırılganlık artışı ve çeşitli kemiklerde kırıklarla sonuçlanan iskelet sistemi hastalığıdır. Bu araştırma projesinde 10 adedi kontrol gurubunu oluşturmak üzere toplam 25 adet Albino ırkı dişi rat üzerinde yapılmıştır. Gerekli asepsi ve antisepsi sağlandıktan sonra, intraperitoneal yolla ketamin (200 mg/kg) ve xylazin (10 mg/kg) anestezisi altında abdominal kaviteler açılara, hayvanların tümünde overler alınmıştır. Sonrasında abdominal boşluk dikiş atılarak kapatılmış ve yara dokusu batikon tuşe edilmiştir. Ratların tümünde ovaryumlar alındıktan sonra, 10 adet kontrol ve 15 çalışma grubunu oluşturan toplam 25 adet rat 21 gün sürecek tedavi periyoduna alınmıştır. Kontrol grubu ratlara tedavi amacıyla her gün aynı saatte 1 L/33 kg canlı ağırlık hesabıyla orogastrik sonda ile günde 2 defa musluk suyu verilmiştir. Ayrıca bu grubun suluklarına normal musluk suyu konulmuş ve günlük olarak tazelenen suya ve yeme ad libitum ulaşmaları sağlanmıştır. Kontrol grubundaki ratlar 35±2 °C sıcaklıktaki musluk suyu ile 15 dakika boyunca banyo yaptırılmış ve sonrasında kafeslerine alınmışlardır. Çalışma grubunda yer alan ve ovarektomize edilen 15 adet rata tedavi amacıyla her gün aynı saatte 1 L /33 kg C.A. hesabıyla orogastrik sonda ile günde 2 defa Süreyya I Kaplıca Kaynağı'ndan günlük taze olarak getirilen ılık kaplıca suyu verilmiştir. Ayrıca bu grubun suluklarına taze olarak getirilmiş Süreyya I Kaplıca Kaynağı suyu konularak, ulaşmaları sağlanmıştır. Buna ilaveten çalışma grubundaki ratlar, günlük olarak 35±2 °C sıcaklıktaki kaplıca suyu ile 15 dakika boyunca banyo yaptırılmış ve sonrasında barunaklarına alınmışlardır. Hayvanların tümünde overektomi operasyonu öncesi ve sonrası ile tedaviden sonraki 1, 7, 14 ve 21. günlerde klinik, hematolojik ve kan biyokimyasal parametrelerinin ölçümleri yapılmıştır. Tedavi sonrası 21.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis, characterized by low bone density and bone structure deterioration, is a skeletal system disease that results in increased brittleness in the bones and fractures in various bones. In this research project, a total of 25 Albino female rats were constructed, 10 of which were control groups. After the required asepsis and antisepsis were provided, abdominal cavities were open under anesthesia by intraperitoneally given ketamine (200 mg/kg) and xylazine (10 mg/kg) in all the animals. Then, the abdominal cavity was closed by stitching and the wound tissue was batikon touched. After taking the ovaries in all of the rats, a total of 25 rats, comprising 10 control and 15 study groups, were taken into the 21-day treatment period. Control group rats were given tap water twice a day by orogastric probe in a dose of 1 L /33 kg body weight at the same time every day. In addition, normal tap water was added to the drinkers of this group, and it was ensured that they reach the refreshed water and food ad libitum daily. All the rats in the control group were bathed with tap water at 35 ± 2 ° C for 15 minutes, and then placed in their cages. Totally 15 ovarectomized rats in the study group were given fresh Süreyya I hot spring water twice a day by orogastric probe in a dose of 1 L /33 kg body weight. Moreover, Süreyya I hot spring water, which was brought freshly, added to their drinkers. Additionally, the rats in the study group were bathed with hot spring water at 35 ± 2 ° C daily for 15 minutes, and then taken into their shelters. Clinical, hematological and blood biochemical parameters were measured in all animals before and after overectomy and on days 1, 7, 14 and 21 after treatment.