Diagnostic methods for outlier detection in time series
Zaman serilerinde sapan değer tespiti için tanılama metotları
  1. Tez No: 625526
  2. Yazar: SERKAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUDE REVAN ÖZKALE ATICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gözlemlenen zaman serilerinde tipik olmayan, verinin genelinden uzak duran gözlemlerle karşılaşılması muhtemeldir. Bu tür gözlemler sapan değer olarak adlandırılır ve genellikle beklenmedik olayların neticesinde ortaya çıkarlar. Zaman serilerinde sapan değer varlığının parametre tahminini etkilediği ve serinin varyansını artırdığı, böylelikle modelin yanlış belirlenmesine ve güvenilir olmayan öngörüye neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle zaman serisinde sapan değer tespiti önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, ARIMA zaman serisi modellerinde görülen sapan değerler incelenmiştir. Sapan değerin seri içerisinde meydana geldiği noktayı ve türünü doğru bir şekilde tespit etmek için iteratif tanımlama yöntemleri gözden geçirilerek derlendi. RStudio programı kullanılarak yöntemin gücünü incelemek için simülasyondan üretilen zaman serisi üzerinde çalışıldı. Sapan değer tanılama prosedürünün artı ve eksileri için bazı önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
It is likely to encounter anomaly observation, which stays significantly away from the rest of the data, in observed time series. This kind of observation is called as outlier and it usually occurs as a result of unpredictable events. It is known that the existence of outlier in time series effects the parameter estimation and inflates the variance according to the outlier's type, thus causes misidentification of the model and poor forecasting. Because of these reasons, it is important to detect, if any, the outliers in time series. In this study, detection of outlier in ARIMA time series models is considered. Iterative identification procedure is revised to correctly determine the time and the type of outlier. A simulation study is carried to investigate the power of the procedure by using RStudio. It is offered some suggestions for the pros and cons of the procedure.