Endoskopik ve mikroskobik timpanoplasti sonuçlarımızın karşılaştırılması
A comparative study of endoscope asisted tympanoplasty microscope asisted ttmpanoplasty
  1. Tez No: 625536
  2. Yazar: GİZEM BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH SAPMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada kliniğimizde yapılan endoskopik ve mikroskopik timpanoplasti ameliyatlarının odyolojik sonuçlarını, greft başarılarını, visüel ağrı skorlarını (VAS) ve glasgow fayda envanteri (GBI) skorlarını, ameliyat sürelerini ve kanaloplasti ihtiyaçlarını karşılaştırarak; timpanoplasti cerrahisinde endoskopun avantaj ve dezavantajlarını saptamak amaçlanmıştır. Bu çalışma prospektif randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Bu çalışmaya Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde Mart 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında timpanoplasti yapılan 72 hasta dahil edilmiştir. 36 hastanın 39 kulağına endoskop, 36 hastanın 36 kulağına mikroskop destekli timpanoplasti yapılmıştır. Çalışmada ameliyat başarısı için hastaların ameliyattan sonraki 6. ay verileri kullanılmıştır. Çalışmamızda endoskopik timpanoplasti yapılan grup ile mikroskobik timpanoplasti yapılan grup arasında greft başarı ve odyolojik iyileşme değerleri açısından anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Kanaloplasti ihtiyacı mikroskobik grupta 8 hastada varken, endoskopik grupta yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose was to determine the advantages and disadvantages of endoscopy in tympanoplasty surgery by comparing the audiological results, graft achievements, Visual Analogue Scale (VAS) scores, Glasgow Benefit Inventory (GBI) scores, surgical times and canaloplasty requirements of endoscopic and microscopic tympanoplasty surgeries performed in our clinic. This study was conducted in a prospective, randomized and controlled design. A total of 72 patients who underwent tympanoplasty in Tokat Gaziosmanpasa University Hospital Otolaryngology Clinic between March 2019 and February 2020 were included in this study. Endoscopy was applied to 39 ears of 36 patients, and microscope-assisted tympanoplasty was performed for 36 ears of 36 patients. The 6th month data of the patients were used to evaluate the success of the surgeries in the study. In the present study, no significant differences were detected between the group that underwent endoscopic tympanoplasty and the group that underwent microscopic tympanoplasty in terms of graft success and audiological healing values (p>0.05). Canaloplasty was required in 8 patients in the microscopic group, and was not required in the endoscopic group.