Hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgilerinin güvenlik farkındalığı ile güvenli davranış üzerine etkisinin değerlendirmesi
Assessment of the impact of nursesknowledge on occupational healthand safety on safetyawareness and safe behaviour
  1. Tez No: 625535
  2. Yazar: ÖMER İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırma Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgilerinin güvenlik farkındalığı ile güvenli davranış üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Metodolojik ve Tanımlayıcı olarak iki aşamada gerçekleştirilen bu çalışma Erzurum il merkezinde bulunan Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan 340 hemşire ile araştırmacılar tarafından geçerlilik ve güvenirliği yapılan ölçekler ve kişisel bilgi formundan oluşan anket aracılığıyla Mayıs 2018 – Şubat 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 24.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve parametrik ve non parametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the impact of information on occupational health and safety of nurses in Erzurum Regional Education and Research Hospital on safety awareness and safe work. Material and method: This February May 2018 – February 2020 study was carried out by 340 nurses working at Erzurum Regional Education and Research Hospital in Erzurum province center and by researchers using a questionnaire consisting of scales of validity and reliability and a personal data form. The data was evaluated using SPSS 24.0 statistical package program with the help of an expert in this field. Number, percentage and parametric and nonparametric tests were used to evaluate the data.