Histerektomi sonrası patolojisi kanser çıkan hastaların preop biyopsi sonuçları ile korelasyonu
Correlation between post hysterectomy cancer diagnosed patients and their pre op biopsy results
  1. Tez No: 625572
  2. Yazar: RUKİYE ATILGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSON AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Forensic Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu retrospektif çalışmada hastalarda histerektomi öncesi yapılan patoloji sonuçları ile histerektomi sonrası saptanan endometrial patoloji sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda histerektomi öncesi ve sonrası elde edilen patoloji verileri değerlendirilmiştir. Çalışmaya 2011-2018 yılları arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran ve histerektomi sonrası patolojisi kanser olan 60 hastadahil edilmiştir. Bu hastaların histerektomi öncesi ve sonrası patoloji sonuçlarını değerlendirmek için SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences) analiz programı kullanılmıştır. Hastalar 40 ile 80 yaşları arasında olup, yaş ortalaması 62,88±10,81'dır. Olguların %8,3 (5)'ünün başvuru sebebi menometroraji , % 5,0 (3)'i ağrı, %1,7 (81) 'si adet düzensizliği, %78,3 (47)'ü postmenopozal kanama ve % 6,7 (4)'si anormal uterin kanamadır. Olguların % % 85 'i postmenopozdur. Elde edilen verilere göre hastaların % 46,7 (28)'si tedavi almamış, % 13,3 (8) 'ünün ise tedavi şekli bilinmemektedir. Kemoterapi alan hastaların sayısı ise %20 (12) olup, radyoterapi alan hasta sayısı ile aynıdır. Sonuç olarak; Preoperatif ve postoperatif patoloji bulguları değerlendirildiğinde %78,3 oranında uyum saptanmıştır.Preoperatif değerlendirmede endometrial hiperplazi olarak teşhis edilen olguların tamamı postoperatif değerlendirmede endometrial karsinoma olarak bulunmuştur.Çalışma sonucunda preoperatif değerlendirmenin endometrial karsinoma saptanmasında verimli olduğu ve duyarlılığın yüksek olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, we aimed to compare the results of endometrial pathology before and after hysterectomy in patients. For this purpose, pathology data obtained before and after hysterectomy were evaluated. Sixty patients who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic between 2011 and 2018 and who had cancer after the hysterectomy were included in the study. To evaluate the pathology results of these patients before and after hysterectomy, SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences) analysis program was used. The patients were between the ages of 40 and 80 and the mean age was 62.88 ± 10.81 years. Of the cases, 8,3% (5) presented with menometrorrhagia, 5,0% (3) pain, 1,7% (81) menstrual irregularities, 78,3% (47) had postmenopausal bleeding and% 6.7 (4) of them were abnormal uterine bleeding. 85% of cases are postmenopausal. According to the data obtained, 46.7% (28) of the patients were not treated and 13.3% (8) were not known. The number of patients receiving chemotherapy is 20% (12) and the number of patients receiving radiotherapy is the same. In the conclusion, preoperative and postoperative pathology findings revealed a similarity of 78.3%. All of the cases diagnosed as endometrial hyperplasia in the preoperative evaluation were found to be endometrial carcinoma in the postoperative evaluation. As a result of the study, it is emphasized that preoperative evaluation is efficient in detecting endometrial carcinoma and the sensitivity is high.