A methodology for sustainable housing policy in libya case: City of Tripoli
Sürdürülebilir konut politikası üzerine bir metodoloji çalışması örnek: Trablus şehri
- Tez No: 625573
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ, PROF. DR. MEHMET TUNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tez sürdürülebilir konut politikası ile ilgilidir. Konut en temel insani ihtiyaç olarak, insanların en önemli günlük gereksinimidir. Birleşmiş Milletlerin Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinde belirtildiği gibi“Her birey ve aile sağlıkları ve refahları için gerekli yaşam standartlarına sahip olmalıdır ve bu standartlar gıda, giyim, konut, sağlık ve gerekli sosyal hizmetleri kapsar”(UNHR, 2009). Yaşam ve barınma hakkı insanların en temel ihtiyaçları arasındadır ve konut edinme toplumun yaşam standartının bir göstergesidir. Henilane'e (2015) göre bir konut rahat, ekonomik, bakımı yapılabilir, mimari yönden anlamlı ve çevreyle uyumlu olmalıdır. Bu temel hakkın devamlılığı ancak“Sürdürülebilir Konut Politikası”üretmekle sağlanabilir. Edwards'a (2000) göre herkesin uygun bir konuta ulaşma şansı olduğu takdirde ve bu sosyal kaynaşma, refah ve kişisel özgürlüğü sağlarsa, bir konut sürdürülebilir olarak kabul edilir. Sürdürülebilir konut“Bugünün insanlarının ihtiyaçlarını karşılayan ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılamaları konusunda taviz vermeyen konut”olarak tanımlanır. Bu tezin amacı Libya'daki sürdürülebilir konut politikasının gerçekleştirilmesi ile ilgili çalışmaların sonuçlarından-özellikle Trablus ve Libya'nın geneli için konut sürdürülebilirliğinin ilkelerinin uygulanması amacı ile-yarar sağlamaktır. İlave olarak bu tez paydaşlar“profesyoneller ve kullanıcılar”için sürdürülebilirlik kavramları ve bunların konut sorununa ciddi çözümler üretmek konusundaki önemleri hakkında iyi bir zemin hazırlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca önceki Libya hükümetlerinin başarılı konut politikaları hakkında konut kullanıcılarının memnuniyetini değerlendirmektir. Anketlerde sağlanan bilgiler ile konunun üç önemli boyutu“çevresel, sosyal ve ekonomik yönleri”araştırılarak ve konutların bir Libya ailesinin nazarında şimdiki ve gelecekteki uygunluğu sorularak edinilmiştir. Gelecekteki konut projelerinin uygulanmasında dikkate alınması gereken karakteristik unsurlar da dahil edilmiştir. Aynı zamanda bu tez bir örnek olay incelemesini de konu alarak kullanıcı memnuniyetini ölçmeyi de içermektedir. Bu çalışma Trablus'da gerçekleştirilen dört konut projesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with sustainable housing policy. The housing is one of the most important needs of the people. It is one of the basic needs confirmed by United Nations in its Universal Declaration of Human Rights, stating“everyone has the right to a standard of living adequate for the health and well-being of himself and of his family including food, clothing, housing and medical care and necessary social services”(UNHR, 2009). Also, Living and sheltering is one of the most fundamental rights of the people and the housing is considered as one of the most important indicators of the living standard of the population. Henilane (2015) states that it is a topical issues that housing have to be comfortable, economical and reasonably maintainable, as well as architectonically expressive and compliant with the environment. The sustainability of this fundamental right can only be achieved by producing“sustainable housing policies”. Edwards (2000) states that housing is sustainable, if“everyone has the opportunity of access to a home that is decent; if it promotes social cohesion, well- being and self-dependence”. Sustainable housing is defined as“housing that meets the needs of today's people and does not compromise the ability of future generations to meet their needs”. The main aim of the thesis to benefit from the results gathered from the case study“Sustainable housing policy in Libya: a case study city of Tripoli”for the purpose of applying the principles of housing sustainability, especially in Tripoli and Libya in general. Additionally the thesis aims to create a good background for the stakeholders,“professionals and users”, about the concept of sustainability and its importance for developing serious solutions to the housing problem. Moreover, aims to evaluate the satisfaction of housing users according to the previous housing policies of successive Libyan governments, and to discover the characteristics that should be taken into account for the housing projects that will be implemented in the future. The data was collected through questionnaires covering the three sustainable housing dimensions“environmental, social and economic”, perspectives of housing users, and their suitability for the Libyan family today and in the future. The thesis includes a case study of housing projects, which was implemented for the purpose of assessing user satisfaction about the projects to implement the principles of“sustainable housing”. The study included four housing projects implemented in the city of Tripoli.