Lise ögrencilerinde internet bağımlılığının aleksitimi ve otonomi ile ilişkisi
The relationship between internet addiction and alexithymia, autonomy of high school students
- Tez No: 625599
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE TOROS, PROF. DR. CAFERİ TAYYAR ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocuk ve ergen ruh sağlığı çalışanları için önemli bir konu olan internet bağımlılığı (İB) prevalansı giderek artmakta ve özellikle adolesanlarda risk oluşturmaktadır. Çalışmamızda ergenlerde internet bağımlılığı prevalansını ve internet bağımlılığının aleksitimi ve özerklikle ilişkisini bulmayı amaçladık. Mersin ili merkez ilçelerde bulunan liselerde okuyan öğrencilerde kesitsel tipte epidemiyolojik bir çalışma planlandı. Çok aşamalı tabakalı sistematik örnekleme ile seçilen 14 lisedeki 1214 öğrenci örneklemi oluşturdu. Veriler, Sosyodemografik Veri Formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Ergen Özerklik Ölçeği ile toplandı. Normal dağılan sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında stundet t testi, dağılmayan sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasındaysa Mann Whitney U önemlilik testleri kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında uygun ki-kare testleri yapıldı. Tekli önemlilik testleri sonrasında önemli farklılıklar tespit edilen bağımsız değişkenler ile p değeri 0.05'in altında olan bağımsız değişkenler Binary Logistik Regresyon analizinde modele alınarak, internet bağımlılığının risk faktörleri belirlendi. Modelde önemli olan risk faktörlerini ayırmada Backward LR metodu kullanıldı. Öğrencilerin %1.9'unda internet bağımlılığı saptanmış olup, %14,1'i internet bağımlılığı açısından riskli grupta olduğu saptandı. Çalışmamızda bu iki grup birlikte ele alınarak“İnternet Bağımlılığı Riski Olanlar”olarak adlandırıldı ve örneklemin %16'sını oluşturdular. İB riski olanların günlük ortalama interneti kullanma süreleri (6.87±4.19) riski olmayan katılımcılara göre (3.88±2.90) anlamlı olarak yüksekti. İB riski erkek katılımcılarda kız katılımcılara göre 1.56 (1.05-2.33) kat yüksekti. Anne yaşının her 1 yaş artmasıyla İB riski 0.95 (0.92-0.98) kat azalmaktaydı. İnternete bağlanmak için telefon, tablet ve bilgisayarın hepsini kullanmak, herhangi biri aracılığıyla internete bağlanmaya göre İB riskini 2.00 (1.17-3.42) kat arttırmaktaydı. Katılımcıların internet kullanım sürelerindeki bir saatlik artış İB risklerini 1.21 (1.15-1.28) kat artırmaktaydı. İnternet kullanımı yüzünden ailesiyle hiçbir zaman çatışma yaşamayan katılımcılara göre; ara sıra çatışma yaşayan katılımcıların 3.49 (1.93-6.29) kat, sık sık sorun yaşayan katılımcıların ise 11.53 (5.83-22.80) kat daha fazla İB riskinin olduğu tespit edildi. İnterneti kullanım amacına göre internet bağımlılığı riski değerlendirildiğinde; interneti bilgi edinmek için kullanmayan katılımcılarda, kullananlara göre 2.06 (1.35-3.14) kat, interneti sosyalleşmek amacıyla kullanan katılımcılarda ise kullanmayanlara göre 5.47 (1.93-15.50) kat daha fazla İB riski saptandı. Katılımcıların davranışsal özerklik puanlarının her bir birim artışı İB riskini 0.96 (0.93-0.99) kat azaltmaktaydı. Aleksitimik olan katılımcılarda, olmayanlara göre 3.36 (2.26-5.00) kat yüksek İB riski saptandı. Çalışmamızın sonucunda internet bağımlılığı riski %16 olarak saptanmıştır. Günümüzde özellikle ergenlik döneminde giderek artan internet bağımlılığı ve internet bağımlılığına sebep olan faktörlerin erken dönemde saptanması ve gerekli önlemlerin alınması, ergenlerde internet bağımlılığı ve beraberinde gelen problemleri engelleyerek daha sağlıklı ergenlik dönemi geçirmelerini sağlayabilir
Özet (Çeviri)
Prevalance of internet addiction, which is an important issue for child and adolescent mental health professionals, is gradually increasing and creates a risk especially for adolescents. The aim of this study is to find the prevalence of internet addiction and the relationship between internet addiction and alexithymia and autonomy. A cross-sectional epidemiological study was planned for students studying in high schools in the central districts of Mersin. The sample was consisted of 1214 students from 14 high school selected with multi-stage stratified systematic sampling. Data were collected by sosyodemographic questionnaire, Young Internet Addiction Scale and the Adolescent Autonomy Scale. The student-t test was used to compare normally distributed continuous variables and the Mann Whitney U significance tests were used to compare non-distributed continuous variables. Appropriate chi-square tests were performed to compare categorical variables. After single significance tests, independent variables with significant differences and independent variables with p values below 0.05 were modeled in Binary Logistic Regression analysis and risk factors of Internet Addiction were determined. Backward LR method was used to differentiate risk factors that are important in the model. 1.9% of the students were diagnosed with internet addiction, and 14.1% of them were identified in the risk group of internet addiction. In our study, these two groups were combined and named“Those with Risk of Internet Addiction”and they constituted 16% of the sample. The mean duration of internet use (6.87 ± 4.19) of those with risk of internet addiction was significantly higher than those without risk (3.88 ± 2.90). Internet addiction risk was 1.56 (1.05-2.33) times higher in male participants than female participants. Internet addiction risk decreased by 0.95 (0.92-0.98) times with increasing age of the participants's mother. Using all of the phone, tablet and computer devices to connect to the internet increased the risk of internet addiction by 2.00 (1.17-3.42) times compared to connecting to the internet through any of them. One-hour increase of the internet using time of the participants increased the risk of the internet addiction by 1.21 (1.15-1.28) times. Compared to the participants who never experienced conflict with their family due to the use of the internet; internet addiction symptoms were found to be 3.49 (1.93-6.29) times more in the participants who occasionally experienced conflict, and 11.53 (5.83-22.80) times more in participants who frequently experienced conflict. When the risk of internet addiction is evaluated according to the purpose of using the internet; Internet addiction symptoms were found to be 2.06 (1.35-3.14) times more in the participiants who do not use internet to get information than those who use the internet to get information, and 5.47 (1.93-15.50) times more in the participiants who use the internet for socializing than who do not use it for socializing. Each unit increase of the participant's behavioral autonomy scores reduced the risk of internet addiction symptoms by 0.96 (0.93-0.99) times. Internet addiction symptoms were 3.36 (2.26-5.00) times higher in participants with alexithymia than those without. As a result of our study, the risk of internet addiction was found to be %16. The early detection of internet addiction which is common in adolescents and the factors that cause internet addiction and taking necessary precautions can prevent adolescents from having internet addiction and help them for a healthier adolescence period.