Horizontal şaşılığı olan spastik tip serebral palsili çocuklarda kaba motor fonksiyonel değerlendirme ile oküler motor ve görsel fonksiyonlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the Relationship Between Gross Motor Function and Ocular Motor and Visual Functions in Children with Spastic Type Cerebral Palsy and Horizontal Strabismus
  1. Tez No: 625598
  2. Yazar: ZİYA BURKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Serebral palsili, şaşılığı olan çocuklarda kaba motor fonsiyon düzeyi ile oküler motor ve görsel bulgular arasındaki ilişkiyi değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; SBÜ Haseki Göz Hastalıkları Kliniği'ne Eylül 2019- Şubat 2020 tarihleri arasında başvuran ve yönlendirilen, 4-18 yaş arası horizontal şaşılığı olan 17' si erkek, 20'si kız, toplam 37 spastik tip serebral palsili olgu ile yapılmıştır. Çalışmaya kraniyal sinir paralizileri gibi sekonder bir nedene bağlı şaşılığı olan, oküler cerrahi öyküsü, ön segment veya retinal patolojisi mevcut, kooperasyonu ve fiksasyonu zayıf hastalar dahil edilmemiştir. SBÜ Haseki Çocuk Nöroloji Kliniği tarafından Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) kullanılarak olguların kaba motor fonksiyon düzeyleri; seviye 1 (en hafif), seviye 5 (en ağır) olmak üzere 1' den 5' e kadar her yaş aralığı için ayrı ayrı sınıflandırılmıştır. Olguların kaba motor fonksiyonları ile şaşılık tipi, kayma açıları, şaşılık sürekliliği, nistagmus gibi oküler motor fonksiyonlarıyla, kırma kusurları, görme düzeyleri gibi görsel fonksiyonları ve optik disk bulguları gibi eşlik eden diğer oküler patolojilerle arasındaki ilişki gösterilmiştir. Bulgular: 37 hastanın 21'inde ezotropya mevcutken, 16'sında ekzotropya mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaulate the relationship between gross motor function levels and ocular visual and motor functions in children who have strabismus with cerebral palsy. Methods: This study was done in Haseki Research and Training Hospital between september 2019- february 2020, performed with 17 male, 20 female 37 patients with spastic type cerebral palsy who has horizontal type strabismus between age 4-18. In this study patients with strabismus caused by secondary pathologies like cranial nerve palsies, patients who had previous ocular surgery, patients with anterior segment or retinal pathology , patients with poor fixation and cooperation are excluded . Gross motor function levels of patients are classified by Haseki Pediatric Neurology Clinic by using Gross Motor Function Classification System (GMFCS), from level 1 to 5, seperately for each age range; as level 1; the mildest and level 5; the most severe. The relationship between gross motor functions of patients and ocular motor functions like; strabismus type, strabismus contiunity, squint angle; visual functions like; visual acuity and refractive errors and other ocular pathologies like optic disc pathologies are compared. Results: Of the 37 patients, 21 had esotropia while 16 had exotropia.