Koyunlarda plazma laktat ölçümünde kolorimetrik yöntem ile hasta başı test cihazının karşılaştırılması
Comparison of the cholorimetric method in the measurementof plasma lactate and sheep test device in sheep
  1. Tez No: 625689
  2. Yazar: HARUN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ALKIM ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Laktat düzeyi sistemik inflamatorik durumlarda hastalığın ciddiyeti ve mortalite ile doğrudan ilişkili bir parametredir. Bu çalışmada hızlı sonuç veren ve kullanımı oldukça kolay olan hasta başı test cihazı ile standart bir yöntem olan kolorimetrik metot karşılaştırılarak yeni geliştirilen cihazın koyunlarda plazma laktat konsantrasyonun güvenilir şekilde ölçülebilirliğini test etmektir. Bu amaçla 54 tane Sakız ırkı koyunun (30 erkek 24 dişi) laktat konsantrasyonu kolorimetrik yönteme dayalı ölçüm yapan test cihazı ve referans metot olarak değerlendirilen ELISA cihazı ile karşılaştırıldı. Her iki cihazla ölçülen laktat konsantrasyonları Shapiro-Wilk normalite testi, Pearson korelasyon testi, Paired t testi, Passing-Bablok regresyon ve Bland-Altman analizleri kullanılarak karşılaştırıldı. Yapılan tanımlayıcı istatistik sonucu cihazda 5,47 mmol/L ELISA cihazında ise 3,52 mmol/Lortalama değerler elde edildi. İki yöntemin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi sonucu hesaplandı. Yüksek bir korelasyon (0,626) olduğu sonucuna ulaşıldı. İki yöntem arasındaki farkın belirlenmesinde Paired t testi uygulandı. Paired t testi analiz sonucunda önemlilik belirlendi ve t değeri -8,29 sonucuna ulaşıldı. Passing-Bablok regresyon analizinde denklem Eurolyser mmol/L= -4,75+2,58 Colorimetrik mmol/L şeklinde oluşturuldu. Passing-Bablok analizi sonucu %95 güven aralığı kesin ve eğim değerlerinde 0 (sıfır) ve 1 (bir) değerlerini kapsamadığı için sistematik ve orantısal bir yanlılık olduğu sonucuna ulaşıldı. Blant-Altman analizine göre ortalama laktat konsantrasyonu farkının 1,04 mmol/l, değerlerin %96'sının (52/54) uyum sınırları içinde olması nedeniyle iki metot arasında uyumun iyi olduğu sonucuna varıldı. Sonuç olarak, bu çalışmanın verilerine dayanarak Eurolyser Solo cihazının Sakız ırkı koyunlarda laktat konsantrasyonu değerlendirmesinde kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Lactate level is a parameter directly related to the severity of the disease and mortality in systemic inflammatory conditions. The aim of this study is to compare the colorimetric method which is fast and easy to use and the standard method of lactate concentration in sheep. For this purpose, lactate concentration of 54 Chios (30 males and 24 females) were compared with the colorimetric tester and ELISA which was evaluated as a reference method. Lactate concentrations measured by both devices were compared using Shapiro-Wilk normality test, Pearson correlation test, Paired t test, Passing-Bablok regression and Bland-Altman analyzes. As a result of descriptive statistics, average values of 5.47 mmol / L in Eurolyser solo device and 3.52 mmol / L in ELISA device were obtained. Pearson correlation analysis was used to evaluate the two methods. There was a high correlation (0.624). Paired t test was used to determine the difference between the two methods. Significance was determined by Paired t test and t value was found to be -8.29. In Passing-Bablok regression analysis, the equation was formed as Eurolyser mmol / L = -4.75 + 2.58 Colorimetric mmol / L. As a result of the Passing-Bablok analysis, it was concluded that there is a systematic and proportional bias since 95% confidence interval does not include 0 (zero) and 1 (one) values. According to the Blant-Altman analysis, it was concluded that the difference between the two methods was good because the difference in mean lactate concentration was 1.04 mmol / l and 96% (52/54) of the values were within the limits of agreement. In conclusion, based on the data of this study, it can be said that Eurolyser Solo can be used for the evaluation of lactate concentration in Sheep.