Şanlıurfa ilinde besiye alınmış faklı sığır ırklarında besiperformansları ve karkas özellikleri
Fattening performance and carcass characteristics of differentcattle breeds breed in Şanlıurfa province of Turkey
- Tez No: 625726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa ilinde yetiştirilen Siyah Alaca, Siyah Alaca melezi, Simental, Simental melezi,Esmer, Esmer melezi, Şarole ve Yerli Kara melezi ırkı sığırlara ait besi performansları ile karkas özellikleri olarak yağsız sıcak karkas ağırlığı ve karkas randımanları araştırılmıştır. Araştırmanın veri materyalini Şanlıurfa ilinde özel bir işletmeden elde edilen tartım kayıtları ve sıcak karkas ağırlıkları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the fattening performance and carcass characteristic such as hot carcass weight and dressing percentage of Brown White and crossbreed Black White, Simmental and Crossbreed Simmental, Brown Swiss and crossbreed Brown Swiss, Charolais and crossbreed Anatolian Black castles. The data set consist of live weight and hot carcass weight records obtain from a commercial farm placed in Şanlıurfa province.