Şanlıurfa şartlarında farklı sistemlerde yetiştirilen linda ırkı kazların (Anserinae sp.) besi performansı, yumurta verim özellikleri ve kuluçka sonuçları bakımından karşılaştırılması
Comparison of linda breed geese (Anserinae sp.) raised in different systems under Şanliurfa conditions in terms of fattening performance, egg productivity characteristics and incocation results
- Tez No: 885347
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ YURTSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Linda kazlarının Şanlıurfa şartlarındaki besi ve yumurtlama performansları üzerine değişik besleme sistemlerinin etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüş ve bu amaçla biribirini takip eden iki farklı çalışma yapılmıştır. İlk çalışmada, 150 adet kaz kullanılmış olup, kazlar iki gruba ayrılmış ve her grup kendi arasında 3 tekerrüre ayrılarak gruplar (25'er adet) oluşturulmuştur. Gruplardan biri kapalı şartlarda (sürekli içerde), diğeri ise yarı entansif şartlarda (meraya çıkarılmış) yetiştirilmişlerdir. Besleme şekilleri ise, kesif yem ağırlıklı ve mera (rye grass)+kesif yem beslemesi şeklinde uygulanmıştır. Tüm gruplar, 0-6 haftalar arasında %23 ham protein ve 3100 kcal/kg ME, 7-17 haftalar arasında ise %20 ham protein ve 3100 kcal/kg ME içeren rasyonlarla beslenmiştir. Yarı entansif grubun rasyonu 7. haftadan sonra %20 oranında arpa ile seyreltilmiş ve hayvanlar 10. haftadan itibaren merada otlatılmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of different feeding systems on the fattening and egg-laying performances of Linda geese under Şanlıurfa conditions, and two different consecutive studies were conducted for this purpose. In the first study, 150 geese were used, and the geese were divided into two groups and each group was divided into 3 replicates to form groups (25 each). One of the groups was raised in closed conditions (always indoors), and the other was raised in semi-intensive conditions (out on pasture). Feeding methods were applied as concentrated feed and pasture (rye grass) + concentrate feed. All groups were fed with rations containing 23% crude protein and 3100 kcal/kg ME between 0-6 weeks, and 20% crude protein and 3100 kcal/kg ME between 7-17 weeks. The ration of the semi-intensive group was diluted with 20% barley after the 7th week, and the animals started to graze on the pasture from the 10th week.