Lomber disk hernisine bağlı radiküler ağrılı hastalarda nöropatik ağrının değerlendirilmesi, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Evaluation of neuropathic pain in patients with radicular pain due to lumbar disc herniation and its effect on functional status and quality of life
  1. Tez No: 625822
  2. Yazar: BETÜL OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Lomber radikülopati toplumun yaklaşık %5'inde görülen ve iş gücü kaybına neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Periferik nöropatik ağrı nedenleri arasında radikülopati önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmamızın amacı lomber disk hernisine bağlı tek taraflı, tek seviyeli lomber radikülopati hastalarında nöropatik ağrı (NA) sıklığını incelemek, NA'nın fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya bel ve tek taraflı bacak ağrısı olan, fizik muayene sonucu tek taraflı tek seviyeli lomber radikülopati olarak değerlendirilen 18-65 yaş arası 70 olgu alındı. Radyolojik olarak ilgili seviyede lomber disk hernisine bağlı kök basısı saptanmayan 6 olgu çalışma dışı bırakıldı. NA için DN4 (Douleur Neuropathique 4 Questions), LANSS (Leeds Asseessment of Neuropathic Symptoms and Signs) ve Paindetect anketi kullanıldı. Fonksiyonel durum Roland Morris Disabilite Anketi ve İstanbul Bel Ağrısı Disabilite İndeksi ile, yaşam kalitesi SF-36 (Short From-36) ile değerlendirildi. Bulgular: Değerlendirmeye 64 hasta alındı. Hastaların 1'inde L3, 4'ünde L4, 26'sında L5 ve 33'ünde S1 radikülopati bulundu. 39 hastada DN4'e göre, 32 hastada LANSS'a göre 20 hastada Paindetect'e göre nöropatik ağrı saptandı. NA'sı olan hastalarda bel ve bacak ağrısının süresi anlamlı olarak daha uzun bulundu. Nörolojik defisiti olan hastalarda NA sıklığı daha fazla saptandı. NA'sı olanlarda disabilite skorları yüksek, yaşam kalitesi düşük bulundu. Sonuç: Lomber radikülopati olgularında şikayet süresinin uzaması NA komponentinin belirginleşmesiyle ilişkilidir. Bu çalışmayla NA'nın fonksiyonel kısıtlılığa neden olduğu ve yaşam kalitesini düşürdüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Neuropathic Pain in Patients with Radicular Pain Due to Lumbar Disc Herniation and Its Effect on Functional Status and Quality of Life Objective: Lumbar radiculopathy is seen in approximately 5% of the population. The aim of this study was to investigate the incidence of neuropathic pain (NP) in patients with unilateral, single level lumbar radiculopathy due to lumbar disc herniation and to evaluate the effect of NP on functional status and quality of life. Material and Methods: Seventy patients were included in this study. Six patients did not have any root compression at radiologically relevant level were excluded from the study. NP component was assessed with DN4 (Douleur Neuropathique 4 Questions), LANSS (Leeds Asseessment of Neuropathic Symptoms and Signs) and Paindetect questionnaire. Functional status was assessed by the Roland Morris Disability Questionnaire and the Istanbul Low Back Pain Disability Index. The quality of life was assessed by Short From-36. Results: 64 patients were included in this study. One patient had L3, 4 had L4, 26 had L5 and 33 had S1 radiculopathy. NP was detected in 39 patients according to DN4, in 32 patients according to LANSS and in 20 patients according to Paindetect. The duration of low back and leg pain was longer in patients with NP. Disability scores were high and quality of life was low in patients with neuropathic pain. Conclusion: In patients with lumbar radiculopathy, prolongation of complaints is associated with NP prominency. The present study found that NP causes functional disability and decreased quality of life.