İntrakranial distal segment anevrizmalarda flow-diverter stent tedavisi
Flow diverter stent treatment for distal segment intracranial aneurysms
- Tez No: 625823
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: İntrakranial anevrizma tedavisinde endovaskuler teknikler sıklıkla kullanılmakta olup distal segment yerleşimli anevrizmalarda flow-diverter stent indikasyonu nispeten yenidir. Çalışmamızda distal segment intrakranial anevrizmalarda flow-diverter stent kullanılan hastaların orta ve uzun dönem sonuçlarını, stentlerin uygulanılabilirliğini değerlendirerek literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroradyoloji bilim dalında 2012-2019 yılları arasında distal segment yerleşimli anevrizmalarda akım yönlendirici stent tedavisi uygulanmış, en az 6 ay klinik ve radyolojik takibi bulunan 67 anevrizmaya sahip 59 hasta dahil edilmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası radyolojik görüntülemeleri ve klinik durumları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tedavi uygulanmış olgularda anevrizmalar oklüzyon, rezidüel dolum ve teknik problemler, hastalar morbidite ve mortalite açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 59 hastanın 26'sı erkek(%44), 33'ü kadındı(%56). Hastaların yaşı 12 ile 72 arasında olup yaş ortalaması 49.39 idi. 59 hastada toplamda 67 anevrizma tedavi edildi. 7 hasta haricinde her hastada bir anevrizma tedavi edildi. 6 hastada 2 anevrizma, 1 hastada ise 3 anevrizma tedavi edildi. Tedavi sonrası total ve totale yakın oklüzyon oranları 6. ay için %83.1, 12.ay için %85.2, tüm takip sürelerince %89.2 bulunmuştur. Morbidite ve mortalite sayıları sırası ile 3(%5.1) ve 1(%1.9) bulunmuştur. Sonuç: Flow-diverter stentler, cerrahisi ve diğer endovasküler tekniklerle tedavisi güç olan geniş boyunlu, fusiform, kompleks ve dev anevrizmaların tedavisinde etkin endovaskuler materyallerdir. Çalışmamızda modern Flow-diverterlerin distal serebral arteryal segment anevrizmalarında kullanımının, proksimal segment anevrizma tedavilerine benzer şekilde etkili ve güvenli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Object: Endovascular techniques are frequently used in the treatment of intracranial aneurysms. Flow-diverter stents play a very important role as a new device in cerebral aneurysm treatments. In this study, we aimed to contribute to the literature by evaluating the feasibility of flow diverter stent and hemodynamic flow modification effect in endovascular treatment of distal segment aneurysms. Furthermore, midterm and longterm results regarding clinical complications and the efficacy of the aneurysm treatment were assessed. Materials and Methods: We retrospectively examined angiographic images and clinical reports of 59 patients who were treated with flow-diverters for distal cerebral segment aneurysms between 2012 and 2019 and were followed-up clinically at least six months. The aneurysms treated with flow-diverters were assessed for technical problems, residual filling, regrowth and occlusion status; and the patients were assessed for morbidity and mortality. Results: Of the 59 patients included in the study, 26 were male (44%) and 33 were female (56%). The age of the patients was between 12 and 72 years and the mean age was 49.39 years. A total of 67 aneurysms were treated in 59 patients. In 52 patients only one aneurysm was treated, in 6 patients two aneurysms were treated and in 1 patient three aneurysms were treated. Post-treatment complete and near complete occlusion rates were 83.1% for 6 months, 85.2% for 12 months and 89.2% for the latest obtained follow-up examination with a mean follow-up time of 26.5 months ranging from 6 to 71 months. In our study the overall morbidity and mortality rate was 5.1% and 1.9%. Conclusion: Flow-diverter stents are very effective endovascular tools for the treatment of wide-neck, fusiform, complex and giant cerebral aneurysms, which are difficult to treat with open neurosurgical techniques as well as with the other endovascular techniques. In this study, as an enhanced indication of flow-divertion mentality we concluded that the use of flow-diverters in distal segment intracranial aneurysms is as effective and safe as in proximal segment aneurysms.