Yakın esnek topolojik uzaylarda ayırma aksiyomları, kompaktlık ve bağlantılılık
Separation axioms, compactness and connectedness in near soft topological spaces
  1. Tez No: 625841
  2. Yazar: METİN DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Matematikte önemli kavramlar olan ayırma aksiyomları, kompaktlık ve bağlantılılık kavramlarını yakın esnek kümelere tanımlamayı amaçlayan bu çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde önce, kaba küme, yakın küme, esnek küme hakkında literatürde yer alan ve özellikle bizim çalışmalarımızda faydalı olacak kavramlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde bahsedilen bu kümeler aracılığıyla elde edilen yakın esnek kümenin tanımı ve temel özellikleri Tasbozan et al. (2017) ve Ozkan (2019)'ın makalelerinden yararlanılarak verilmiştir. Dördüncü bölümde ise yakın esnek topolojik uzaylarda yakın esnek ayırma aksiyomları, yakın esnek kompakt uzaylar ve yakın esnek bağlantılılık kavramları üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca bu kavramlarla ilgili gerekli tanım ve teoremler sunulmuş ve konunun daha iyi kavranabilmesi için örneklere yer verilmiştir. Son bölümde konu ile ilgili görüş ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections that aims to identify separation axioms, compactness and connectedness, which is important concepts in mathematics, to near soft sets. The first section has been reserved for the introduction. In the second section, the terms rough set, near set and soft set are discussed that take part in the literature and especially will be useful in our study. In the third section the definition of near soft set which is obtained by means of sets that are mentioned in the second part, and basic properties are given from the articles of Tasbozan et al. and Ozkan. In the fourth section, it has been studied on the concepts of near soft separation axioms, near soft compact spaces, near soft connectedness in near soft topological spaces. Furthermore the definitions and theorems are presented and for a better understanding of the subject, examples has taken place. In the last section, opinions and suggestions related to the subject are expressed.