Öğretmenlerin örgütsel politika ve örgütsel sinizm algılarının incelenmesi
An analysis on teachers' perceptions of organisational policy and organisational cynicism
- Tez No: 625840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KÜLEKÇİ AKYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı; ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel politika ve örgütsel sinizm algılarını belirlemek, bu iki algı arasındaki ilişkinin düzeyini ve yönünü tespit etmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim yılında Kilis ilinde yer alan ilkokullarda görev yapan 896 öğretmen, örneklemini ise evrenden basit tesadüfi yöntem ile seçilen 436 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Örgütsel Politika Algısı Ölçeği”ve“Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinizm Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, parametrik testler, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel politika ve örgütsel sinizm algılarının düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel politika algılarının hizmet yılı, kadro durumu ve görev yaptıkları okuldaki öğrenci sayısına göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarının ise yaş, görev yaptıkları okuldaki öğrenci sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulgusu elde edilmiştir. İlkokul öğretmenlerinin örgütsel politika algıları ile örgütsel sinizm algıları arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel politika algılarının örgütsel sinizm algısındaki toplam varyansın yaklaşık %32'sini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Tezde elde edilen bulgular doğrultusunda araştırmacı ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to identify the perceptions of organizational politics and organizational cynicism of teachers working in primary schools and to determine the level and direction of this relationship between these two perceptions. As one of the quantitative research methods, the relational survey model was used in the study. The population of this study consisted of 896 teachers working in primary schools during the 2019-2020 academic year in the province of Kilis and its sample group was comprised of 436 teachers selected from the population using a simple random sampling method. Both“Perception Scale of Organizational Policy”and“Organizational Cynicism Scale for Teachers”have been used as data collection tools. Arithmetic mean, parametric tests, correlation and regression analyses were conducted for the analysis of the data obtained. The results of the study have indicated that teachers working in primary schools have a low perception of organizational politics and organizational cynicism. It has been concluded that teachers' perceptions of organizational policy vary depending on their terms in service, staff status and the number of students in the school they work. On the other hand, it has been observed that teachers' perceptions of organizational cynicism have revealed a significant difference according to the age and number of students in the school they work. It was found that there was a significant positive relationship at a moderate level between primary school teachers' perception of organizational policy and their perception of organizational cynicism. It has been concluded that teachers' perceptions of organizational policy represent about 32% of the total variance in their perception of organizational cynicism. Some recommendations were made for researchers and implementers according to the results obtained in the thesis.