Değişik sıklık ve bonitetdeki Kızılçam meşcerelerinin yaşa göre gelişimi
Development trends of Pinus brutia Ten. stands on varying site quality and density levels
- Tez No: 625889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de doğal yoldan oluşmuş aynıyaşlı ve saf Kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinin değişik sıklık ve bonitet derecelerinde yaşa göre gelişme eğilimleri araştırılmıştır. Bu amaçla Kızılçam'ın yoğun olarak yayılış gösterdiği Akdeniz ve Güney Ege bölgelerinden 319 geçici örnek alan alınmıştır. Bu örnek alanlardan toplanan materyallerden yararlanılarak Kızılçam Bonitet Tablosu, Hasılat Tablosu ve Ürün Çeşitleri Hasılat Tablosu düzenlenmiştir. Hasılat tabloları 5 bonitet sınıfını, 10 sıklık derecesini ve 20-100 yaş periyodunu kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Kızılçam hasılat tablosundan alınan ana meşcerelere ve ayrılan meşcereye ait olan hacim ve hasılat öğeleri, artım ve genel verimle ilgili bilgiler hem yalnız ve hem de karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Development trend of Pinus brutia Ten. stands that naturally grown in Turkey on varying site quality and density Levels have been studied. In order to achieve this aim 319 temporary sample plots which comprise of standards mentioned above were taken from Mediterranean region where Pinus brutia stands are major covers, Site quality table, yield table, and product assortments yield table were prepared with the help of study materials collected from the sample plots. Yield tables incıude 5 site classes, 10 density levels and 20-100 age periods. The information regarding the volume and yield parameters increment and total yield belonging to main and removed stands in the yield table of Pinus brutia has comparatively been studied.