Yetişme sıklığının Kızılçam (Pinus brutia) fidanlarının bazı morfolojik kalite kriterleri üzerine etkisi
The effects of the growing incidence on some morphological quality criteria of Turkish pine seedlings
  1. Tez No: 424308
  2. Yazar: TUĞÇE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, kızılçam (Pinus brutia) fidanlarını açık alan fidanlık işletmelerinde ve değişik yetiştirme sıklıklarında üretmenin, fidanların morfolojik özellikleri üzerine yaptığı etkileri incelenmiştir. Fidanlar üzerine beş işlemin etkisi ve iki farklı fidan kalite sınıfına dağılımı bulunmuştur. Rutin tekniklerle yetiştirilen fidanlar ile arasında 2.5 cm, 5 cm, 7.5 cm ve 10 cm mesafe olacak şekilde seyreltme yapılarak yetiştirilmiş fidanların bazı morfolojik fidan özellikleri üzerindeki etkileri karşılaştırılarak araştırılmıştır. İstatistiksel denetimler Varyans Analizi ve Duncan testi ile yapılmıştır. Saptanan morfolojik fidan özelliklerine göre genel olarak 7.5 cm aralıklarla yetiştirilen fidanlar daha kaliteli olmuştur. Değişik sıklık derecelerinde ve rutin tekniklerle üretilen kızılçam fidanlarının fidan kalite sınıflarına dağılımı TSE standardı esas alınarak belirlenmiştir. Bu ölçütlerden 2265 Şubat/1988 standardına göre, önerilen işlemlerden 10 cm aralıklarla ve 7.5 cm aralıklarla seyreltme ile yetiştirilen fidanların sırasıyla %13 ve % 9'u I. sınıf olup, yine sırasıyla %72 ve %81'i standart dışıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different growing densities on morphological characteristics of Pinus brutia seedlings and the distribution of the seedlings into two different seedling quality class were examined under field conditions. Randomized complete block method with five treatments and as experimental design. Seedlings were grown under open field conditions. On each row, 5 different spacing treatments were applied: control, 2.5 cm, 5 cm, 7.5 cm and 10 cm. Effects of the treatments were analyzed by using analysis of variance and Duncan's test. These analyses showed that the spacing of 7.5 cm resulted in the best seedling based on morphological characteristics. In addition, the quality distribution of these seedlings were determined based on two different quality standards, including TSE 2265 March/1976 and TSE 2265 February/1988. Based on TSE 2265 February/1988, 98% of the seedlings grown at 7.5 cm spacing were graded as 1stclass and the remaining 1% was graded as rejects.