Piezoelektrik malzeme kullanarak deniz dalgası enerjisinden elektrik üretebilen sistemin tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of the system that can produce electricity from the sea wave energy by using piezolectric material
- Tez No: 625909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dalga enerjisi dünya üzerinde çeşitli örnekleri olan ve yaygınlaşmakta olan yenilenebilir enerji kaynaklarındandır. Deniz dalgasının kinetik enerjisinden faydalanarak kurulan şamandıralı sistem ile dalga yüksekliği ve dalga periyodunun değişiminin elektrik üretimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Projede elektrik üreteci olarak piezoelektrik malzemeler kullanılmıştır. Şamandıranın salınım hareketinden oluşan kinetik enerji piezoelektrikler aracılığı ile elektrik enerjisine dönüştürülmüştür. Elde edilen elektrik enerjisi arduino uno ile oluşturulan gerilim, akım ve güç okuyucular ile gerçek deniz ortamında 3 gün 10'ar saatlik sürelerle test edilmiştir. Her test üç ayrı zaman diliminde yapılmıştır. Arduino uno ile elde edilen veriler yardımıyla dalga enerjisi için kullanılan piezoelektrik malzemelerin verimi hesaplanmış ve literatürde bulunan piezoelektrik sistemlerin güç üretimleri, güç yoğunluğu bakımından kıyaslanmış ayrıca piezoelektrik hasat sisteminin birim maliyet olarak geri dönüşünün hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wave energy is one of the renewable energy sources that has various examples and is becoming widespread around the world. The effect of the change of wave height and wave period on electricity generation was studied with the buoyant system established using the kinetic energy of the sea wave. Piezoelectric materials were used as electricity generators in the project. The kinetic energy generated by the oscillating motion of the float has been converted to electrical energy through piezoelectrics. The resulting electrical energy was tested in a 10-hour period in a real marine environment with voltage, current and power readers generated by arduino uno. Using the data obtained with Arduino uno, the yield of the piezoelectric materials used for wave energy and the return of this system as a unit cost were calculated.