Kaliforniya Zihinsel Güdülenme Ölçeği'nin uyarlanması
Adaptation of California Measure of Mental Motivation – CM3
- Tez No: 625910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME NÜKHET ÇIKRIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, eleştirel düşünme eğilimini ölçen psikolojik bir ölçme aracı olan Kaliforniya Zihinsel Güdülenme Ölçeği'nin (California Measure of Mental Motivation-CM3) ilköğretim ikinci kademe öğrencileri için (6–8. sınıf) uygulanabilirliğini araştırmak ve psikometrik (geçerlilik, güvenirlilik) özelliklerini saptamaktır. Çalışma, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Altındağ, Çankaya ve Mamak ilçelerinden seçkisiz olarak belirlenen resmi ilköğretim okullarının 6-8. sınıflarında öğrenim görmekte olan toplam 1000 öğrenci (6. sınıf=315, 7. sınıf=353, 8. sınıf=332) ile yürütülmüştür. Araştırmanın amacı çerçevesinde asıl uygulamadan elde edilen verilerle ölçeğin geçerliğine ilişkin kanıtları elde etmek için; (1) Ölçeğin özgün formu ile hedef dil formunun dilsel eşdeğerlik geçerliğini saptamak amacıyla her iki form, iki dilde de yeterli olduğu varsayılan öğrencilerden oluşan 35'er kişilik iki gruba uygulanmıştır. Daha sonra testin özgün ve hedef dil formlarından grubun elde ettiği puanlar arasındaki fark t testi ile incelenmiştir ve farkın manidar olmadığı görülmüştür. [t(68) =.43, p>.05]. (2) Yapı geçerliğine ilişkin kanıtların elde edilmesi için hem tüm grup için hem de her bir sınıf düzeyi için ayrı ayrı açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizi sonuçları değerlendirildiğinde, genel olarak özgün formla benzerlik taşımakla birlikte her bir analiz sonucunda, faktörlerin sıralarının ve bazı maddelerinin faktörler arasında yer değiştirdiği görülmüştür. Ayrıca tüm gruba ait analizde sadece bir madde, 6. ve 8. sınıflarda 4'er madde işlemediği için ölçekten çıkarılırken, 7. sınıflar için özgün formdaki madde sayısı korunmuş, işlemediği için ölçekten çıkan madde olmamıştır. Yine bu geçerlik kapsamında Türkçe formun dört alt ölçek puanları arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Alt ölçekler arasındaki ilişkiler karşılaştırıldığında .15 ile .45 arasında değiştiği ve bu ilişkilerin .01 düzeyinde manidar olduğu görülmüştür. (3) Ölçekten alınan puanların sınıflara göre karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde,“Zihinsel Odaklanma”ve“Bilişsel Bütünlük”boyutlarında sınıflar arasındaki farkların manidar olmadığı görülmektedir (P>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the applicability of California Measure of Mental Motivation-CM3 for secondary school grade 6 – 8 students as a psychological means of survey and determine the psychometric features of this scale for these groups. The study was conducted with randomly choosen 1000 students attending 9 secondary schools within Altındağ, Çankaya and Mamak districts in Ankara Metropolitan Municipality (6th grade=315, 7th grade=353 and 8th grade=332). Within the framework of the aims of this study, in order to obtain the evidences about the validity of the scale; (1) to determine the lingual equivalance validity of the original and the Turkish forms of the scale, both forms were applied to two student groups of 35 who were supposed to be master of two languages. The difference between the scores of both groups was examined with t test and was seen that the difference isn't significant [t(68) =.43, p>.05]. (2) In order to get evidences about the construct validity of the scale, exploratory factor analysis was conducted for whole group and also for the three grade levels seperately. When the results were examined, generally every anlysis is similar to the original form but the orders of the factors have changed and some items relocated within the factors. Furthermore, whilst in the whole group's analysis just one item and in the 6th and 8th grades' analysis four items each were taken out from the scale, the original item number was kept intact in the 7th grade's analysis, there was no item that had been taken out due to not working. Also within the context of this validity the relationships between four subscale scores were examined by Pearson Multiplying Moment Correlation Technique. When the relationships between four subscales were compared, they change between .15 and .45 and these relationships were found significant at the .01 level. (3) One way analysis of variance was used in order to compare the scale scores according to the grades. When the results were examined, the difference between grades among“Mental Focus”and“Cognitive Integrity”dimensions wasn't significant (P>.05).