Osilopsi yakınması olan hastalarda gaze egzersizlerinin vestibülooküler kazanç üzerine etkisinin video head impulse test ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of gase exercises on vestibulocular gain in patients with osilopsy complaint with video head impulse test
  1. Tez No: 625972
  2. Yazar: ALİ ONUR YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜMİT ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Osilopsi, baş dönmesi yakınmasının bir bileşeni olup baş hareketi ile görüntüde oluşan netlik bozulması ve kayma illüzyonunu ifade eder. Bu durum, baş hareketi ile karşı yönde ve dengeli olması gereken göz hareketinin fonksiyonel yetersizliğinden kaynaklanır. Sağlıklı insanlarda görüntünün retina üzerine düşmesi ve bu noktada kalması için gözlerin, baş hareketinin aksi yönde ve aynı hızda hareket etmesi gerekir. Bu fizyolojik durumu sağlayan mekanizmaya vestibulo-oküler refleks adı verilir. Video baş savurma testi (vHIT), her üç yarım daire kanalı ve vestibüler sistemin afferent siniri olan vestibüler sinirin fonksyonunu değerlendirmeye yarayan görece yeni objektif bir testtir. Bu test ile vestibulo-oküler refleks kazancı sayısal olarak değerlendirilebilmektedir. Çalışmamızda, polikliniğimize osilopsi yakınması ile başvuran ve gaze stabilizasyon ev egzersiz programı uygulanan 14ü kadın, 7'si erkek olmak üzere 21 hastanın tüm yarım daire kanallarına dair egzersiz öncesi ve sonrası VAS skorları ve vHIT ölçümleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Egzersiz programı sonrası VAS skorlarında anlamlı azalma görülmüştür (Wilcoxon Signed Ranks Test p < 0.05). Egzersiz öncesi ve sonrası vHIT ölçümlerinin karşılaştırılmasına yönelik analizde egzersiz programının VOR kazançlarında anlamlı değişim yaratmadığı görülmüştür (Wilcoxon Signed Ranks Test p > 0,05). Yapılan çalışma sınırlı örneklem ile retrospektif olarak gerçekleştirilmiş olup, daha geniş örnekleme sahip prospektif uzun dönem çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Oscillopsia is a component of vertigo and refers to the illusion of unstable vision and to-and-fro movement of the environment caused by head movement. This is due to functional deficiency of the eye movement, which must be balanced in the opposite direction with the head movement. In healthy people, eyes must move in the opposite direction and at the same speed to allow the image to fall onto the retina and remain at this point. The mechanism that provides this physiological condition is called vestibulo-ocular reflex. The video head impulse test (vHIT) is a relatively new objective test to assess function of the vestibular nerve, which is the afferent nerve of the vestibular system and all three semicircular channels. With this test, vestibulo-ocular reflex gain can be quantified. In our study, pre-and post-exercise VAS scores and vHIT measurements of all semicircular canals of 21 patients (14 females and 7 males) who were admitted to our outpatient clinic with oscillopsy and underwent gase stabilization home exercise program were evaluated retrospectively. There was a significant decrease in VAS scores after exercise program (Wilcoxon Signed Ranks Test p 0.05). This study was performed retrospectively with limited sampling and prospective long term studies with larger samples are needed.