Antalya'da bir mantar fabrikasının çalışanlarında kadına yönelik şiddet algısının saptanması ve eğitim müdahalesinin etkileri
Determination of perception of violence against women in a mushroom factory employees in Antalya and effects of education intervention
  1. Tez No: 625973
  2. Yazar: KEVSER UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ŞENOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmada; fabrika çalışanlarının kadına yönelik şiddet algısının saptanması, kadına yönelik şiddet için eğitim müdahalesi yapılması ve eğitim müdahalesinin etkilerinin izlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tek grupta ön test-son test düzeninde müdahale tipinde saha çalışmasıdır. Antalya'da 4 şubeli bir fabrikanın çalışanlarına 5 saat süren kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet, değer eğitimi, kız çocuklarının eğitimi, kadının işgücüne katılımı (toplam en az 20 saat) eğitim müdahalesi yapılmıştır. Eğitimler sunum, senaryo, münazara, afiş, el broşürü, grup çalışması, facebook paylaşımları ile sürdürülmüştür. Eğitimlerden sonra anket tekrar uygulanmıştır. Araştırma 193 kişiyle (katılım oranı: %77,2) tamamlanmıştır. Toplam 46 sorudan oluşan anket; şiddet algısı, Genel Sağlık Anketi-12 (GSA-12), algılanan sağlık, Evlilikte Kadına Yönelik Şiddete İlişkin Tutumlar Ölçeği'ni içermektedir. Katılımcıların %62,2'si erkektir. Katılımcıların fiziksel şiddete maruz kalma oranları ve çocukken babasının annesine şiddetine tanıklık oranları oldukça yüksektir. Katılımcılar psikolojik ve ekonomik şiddeti fiziksel şiddete göre daha az şiddet olarak görmektedir. Erkeklerin ve eğitim düzeyi düşük olanların şiddeti meşru görme ve cinsiyetçi ifadelere katılma oranları daha yüksektir. GSA-12 skoru ile cinsiyet, medeni durum, şiddete maruz kalmak/tanıklık etmek ve şiddeti meşru görmek ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the perception of violence against women in factory employees, to implement education intervention for violence against women and to monitor the effects of education intervention. The research is a field study of intervention type in pre-test and post-test design in a single group. Employees of a 4-branch factory in Antalya were trained on violence against women, gender, value education, girls' education, and women's labor force participation (total at least 20 hours). Trainings continued with presentations, screenwriting, debates, posters, brochures, group work and facebook sharing. After the trainings, the questionnaire was applied again. The research was completed with 193 people (participation rate: 77.2%). The survey consists of 46 questions; perception of violence, General Health Questionnaire-12 (GHQ-12), perceived health, Attitudes Towards Violence Against Women in Marriage Scale. 62.2% of the participants were male. The rate of exposure to physical violence of the participants and the rate of witnessing the violence of the father to the mother as a child are quite high. Participants perceive psychological and economic violence as less violence than physical violence. Men and low educated participants have higher rate of seeing violence as legitimate and participating in sexist expressions. GHQ-12 score was associated with gender, marital status, to exposure/ to witness violence, seeing violence as legitimate. Perception, knowledge level, skills, attitude of violence against women changed positively, tolerance towards violence against women decreased, attitude towards separation changed positively after training intervention. It is possible to increase the level of knowledge and change the attitude with the trainings provided. Involving men has been shown to be an effective method of fighting violence against women and achieving gender equality.