Hemşirelerin flebite ilişkin bilgi düzeylerinin periferik intravenöz kateter değişimine etkisinin incelenmesi
Knoeledge level of nurses about flebite investigation of the effect of peripheral intravenous catheter change
  1. Tez No: 625986
  2. Yazar: NEŞE İBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin flebite ilişkin bilgi düzeylerinin, periferik intravenöz kateter değişim kararını vermedeki etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak uygulanmıştır. Araştırma İstanbul'da hizmet veren 515 yataklı Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi'nde Ağustos-Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, dahili ve cerrahi kliniklerde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 56 hemşire oluşturmuştur. Bu kliniklerde yatarak tedavi gören ve izlem kriterlerine uyan, periferik intravenöz kateter takılı olan 151 hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın verileri; Demografik Bilgi Formu, Kliniklerde Periferal İntravenöz Kateter Uygulamaları, Periferal İntravenöz Kateter ve Flebit Bilgi Formu ve Periferik İntravenöz Kateter Gözlem Formu ile toplanmıştır. İki aşamalı olarak yapılan çalışmanın birinci aşamasında; hemşirelerin demografik özellikleri, klinikteki periferik kateter uygulamaları ile flebite ilişkin bilgi düzeyleri belirlenmiştir. İkinci aşamada araştırmaya dahil olan hemşirelerin bakım verdikleri hastaların izlemi yapılmıştır. Dahiliye ve cerrahi kliniklerinde yatarak tedavi gören ve çalışma kriterlerine uyan hastalar 4 gün boyunca günde 2 kez flebit yönünden araştırmacı tarafından gözlenmiştir. Hasta kayıtlarından periferik kateter değişim zamanı, hangi hemşire tarafından değişiminin yapıldığı ve neden değiştirildiği izlem formuna kaydedilmiştir. Araştırmaya dahil edilen hemşirelerden %55,4'ünün bilgi düzeyi yeterli bulunurken, yetersiz olanların oranı %44.6 olarak belirlenmiştir. Bilgi düzeyi yeterli bulunan hemşirelerin %45,2'si GFTS puanına göre uygun PİK değişimi yaptığı belirlenirken, PİK değişimini uygun yapmayanlarda bu oran %54,8 olarak elde edilmiştir. Flebite ilişkin bilgi düzeyi yeterli olan hemşireler ile bilgi düzeyi yeterli olmayan hemşirelerin doğru zamanda PİK değişimi yapmaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır Hemşirelerin flebite ilişkin bilgi düzeyleri ile Görsel Flebit Tanılama Skala puanına göre uygun zamanda periferik intravenöz kateter değişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p=0.467). Hemşirelerin flebite ilişkin bilgi düzeylerinin PİK değişim kararını vermede etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was applied descriptively and cross-sectionally to determine the effect of nurses' knowledge of phlebitis on the decision of peripheral intravenous catheter exchange. The research was carried out between August-October 2019 in 515-bed Medipol Mega University Hospital in Istanbul. The sample of the study consisted of 56 nurses working in internal and surgical clinics and volunteering to participate in the study. A total of 151 patients who were hospitalized in these clinics and who met the follow-up criteria and who had a peripheral intravenous catheter inserted were included in the study. The data of the study; Demographic Information Form was collected with Peripheral Intravenous Catheter Applications, Peripheral Intravenous Catheter and Phlebitis Information Form and Peripheral Intravenous Catheter Observation Form. In the first stage of the two-stage study; demographic characteristics of nurses, peripheral catheter applications in clinic and knowledge about phlebitis were determined. In the second stage, the patients who were cared for by the nurses included in the study were followed up. Patients who were hospitalized in internal medicine and surgical clinics and fulfilled the study criteria were observed by the researcher for phlebitis twice a day for 4 days. Peripheral catheter replacement time, which nurse had changed and why it was changed were recorded in the follow-up form. While 55.4% of the nurses included in the study had sufficient knowledge level, 44.6% of the nurses were found to be inadequate. While 45.2% of the nurses who had sufficient knowledge level were found to have appropriate PIC change according to GFTS score, this rate was obtained as 54.8% for those who did not make PIC change appropriately. No statistically significant difference was found between the nurses who had sufficient knowledge of phlebitis and nurses whose knowledge level was not sufficient to perform PIC changes at the right time. (p = 0.467). It was determined that nurses' knowledge of phlebitis was not effective in making PIC change decision.