Hemşirelerin intravenöz tedavi ve periferik intravenöz kateter ile ilişkili flebit konusundaki bilgi ve uygulamalarının incelenmesi
Investigation of nurses' knowledge and application on intravenous therapy and peripheral intravenous catheter-related phlebitis
- Tez No: 786235
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma hemşirelerin intravenöz tedavi ve periferik intravenöz kateter ile ilişkili flebit konusundaki bilgi ve uygulamalarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma 1 Mayıs– 31 Aralık 2021 tarihleri arasında İzmir ili sınırlarındaki T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi (N=650) ve Ege Üniversitesi Hastanesi (N= 950) dahili ve cerrahi bilimler bölümlerinde çalışan hemşireler ile yürütülmüştür. Örnekleme 310 hemşire alınmıştır. Veriler anket formu ile toplanmıştır. Anket formu hemşirelerin sosyo demografik ve mesleki özellikleri, flebit bilgi testi ve hemşirelerin flebite yönelik uygulamaları başlıklarından oluşmaktadır. Flebit bilgi testi beş alt kategoriden oluşmaktadır. Flebit bilgi testinden doğru cevaplara 1 puan, diğer cevaplara 0 puan verilmiştir. Hemşirelerin sosyo demografik ve mesleki özellikleri ile flebit bilgi testinden aldıkları puan arasında ilişki incelenmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın tanımlayıcı verileri sayı, yüzde ve ortalama, ortanca değerleriyle sunulmuştur. Merkezi Limit Teoremine göre verilerin normal dağıldığı kabul edilmiştir. İki grubun karşılaştırılması için Student's t testi, ikiden çok grubun karşılaştırılması için ANOVA testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine nurses' knowledge and application on intravenous treatment and peripheral intravenous catheter-related phlebitis. Methods This descriptive study was conducted between May 1 and December 31, 2021 with nurses working in the internal and surgical sciences departments of the Ministry of Health, Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital (N=650) and Ege University Hospital (N= 950) located in the province of Izmir. The study sample consisted of 310 nurses. Data were collected using a questionnaire, which consisted of sections about nurses' socio-demographic and professional characteristics, their phlebitis practices, and a phlebitis knowledge test. The phlebitis knowledge test consisted of five subcategories. Correct answers on the phlebitis knowledge test were assigned 1 point, and other answers were assigned 0 points. The relationship between nurses' socio-demographic and professional characteristics and their scores on the phlebitis knowledge test was examined. IBM SPSS 25.0 software package was used for the analysis of the data. The descriptive data of the study were presented using frequency, percentage, mean, and median values. According to the Central Limit Theorem, the data were assumed to have a normal distribution. Student's t-test was used to compare two groups, and the ANOVA test was used to compare more than two groups.