Fibromiyalji sendromunda lumbal bölge kaslarının enduransı, esnekliği ve abdominal yağlanmanın dizabilite üzerine etkisi
The endurance, flexibility and the effect of abdominal adiposis on disability of lumbal regional muscles in fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 625992
  2. Yazar: ALPER PERÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fibromiyalji tanısı ile kliniğe tedaviye gelen hastaların özellikle torakal ve servikal bölgede ağrılı tetik noktaları varlığı ve aldıkları tedavi sonrası şikayetlerinin bir süre sonra tekrar ortaya çıkması daha merkezi bir segment olan lumbal bölgenin değerlendirilmesi ve lumbal bölgeye tedavi uygulanması fikrini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı fibromiyalji tanısı almış hastaların, lumbal bölge kaslarının enduransı, esnekliği ve abdominal yağlanma düzeylerinin incelenmesi ve bu parametrelerin dizabilite ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya ACR 2010 tanı kriterlerine uyan 24-45 yaş aralığında kadın hastalar dahil edildi. Sosyodemografik veri anketi hastalarla yüz yüze görüşülerek kaydedilmiştir. Fibromiyaljili hastalarda oluşan limitasyonları ve fonksiyonel dizabiliteyi değerlendirmek için Revize Fibromiyalji Etki Anketi uygulandı. Hastaların lumbal bölge kaslarının enduransı Biering-Sorensen Testi ile, esnekliği Uzan ve Eriş testi ile, spinal mobilite Modifiye Schober Testi ile değerlendirildi. Skinfold kaliper ile bel çevresi yağ kütlesi ölçümü, mezura ile bel çevresi ölçümü ve kalça çevresi ölçümü kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The presence of painful trigger points in the thoracic and cervical region of patients who came to the clinic with the diagnosis of fibromyalgia and the reappearance of their complaints after a period of time revealed an idea of evaluating lumbar region which is a more central segment and applying treatment to lumbar region. The aim of this study was to investigate the endurance, flexibility and abdominal fat levels of lumbar muscles in patients with fibromyalgia and to investigate the relationship between these parameters and disability. Female patients aged 24-45 years who met the ACR 2010 diagnostic criteria were included in the study. The sociodemographic data questionnaire was recorded by interviewing the patients face to face. Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire was performed to evaluate the limitations and functional disability in patients with fibromyalgia. Endurance of the lumbar region muscles was evaluated by Biering-Sorensen Test, Flexibility by Sit and Reach Test, Spinal mobility by Modified Schober Test. Skinfold caliper fat mass measurement, tape measure waist and hip circumference measurement were recorded. As a result of the study, there was a positive correlation between FIQR and waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio and skinfold measurements, and a negative correlation between FIQR and endurance and flexibility. Accordingly, decrease in endurance and flexibility of the lumbar extensor muscle group increases symptom severity and disability of disease and increase in abdominal adipose increases severity and disability of disease.