Trafik kazası yapan ve yapmayan motosiklet sürücülerinde kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, yorgunluk, uyku, depresyon ve anksiyete ilişkisinin araştırılması
Investigation of musculoskeletal disorders, fatigue, sleep, depression and anxiety i̇n motorcycle drivers with and without traffic accidents
- Tez No: 625995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZKESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kazalar, Trafik, Physiotherapy and Rehabilitation, Accidents, Traffic
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Trafik kazaları, karayolunu kullanan yaya, taşıt ve hayvan unsurlarının beklenmedik ve amacı dışında birbirleriyle veya çevreyle olumsuz etkileşime girmesi, çarpmaları sonucu oluşmaktadır. Dünyada her yıl 1 milyona yakın insanın ölümüne ve 6 milyona yakın insanın yaralanmasına, engelli kalmasına neden olmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde ise motosiklet kullanımının yaygınlaşmasına bağlı kazalar, ölümler ve yaralanmalar oldukça çok artmaktadır. Trafik kazası oluşumları her yıl artmakta ve önlemler yetersiz kalmaktadır. Motosiklet kazaları ve tüm araç kazaları sebepleri olarak kayda geçen kısımlarda sürücü hataları ve kural ihlalleri olarak kalmaktadır. Motosiklet kazalarını önleme kapsamında motosiklet sürücülerinde fiziksel (kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, ağrı, fonksiyon, yorgunluk) ve psikososyal (anksiyete ve depresyon) özellikler dair araştırmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, trafik kazası yapan ve yapmayan motosiklet sürücülerinde kas iskelet sistemi ağrıları, üst ekstremite fonksiyonel durum, yorgunluk şiddeti, uyku hijyeni, depresyon ve anksiyete düzeyi karşılaştırılmıştır. Araştırmamız tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. 45 kişi trafik kazası yapan sürücülerden 20 kişi de trafik kazası yapmamış sürücülerden toplam 65 kişi alınmıştır. Çalışmamıza şehir içi kısa mesafe kuryeleri, uzun yol yapan kuryeler ve gönüllü motosiklet sürücüleri dâhil edilmiştir. Bireylerin demografik özellikleri, motosiklet kullanımı ve trafik kazalarından oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Kas-iskelet sistemi problemlerini değerlendirmek için Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi, üst ekstremite fonksiyonel durumunu değerlendirmek için Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi, yorgunluk şiddeti için Yorgunluk Şiddet Ölçeği, uyku hijyeni davranışları için Uyku Hijyeni İndeksi, depresyon düzeyi için Beck Depresyon Envanteri ve anksiyete düzeyi için Beck Anksiyete Envanteri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents occur as a result of unexpected and unexpected interaction of pedestrian, vehicle and animal elements using the highway and collision with each other or the environment. It causes the death of approximately 1 million people and injuries and disabilities of nearly 6 million people every year in the world. In developing countries, accidents, fatalities and injuries increase considerably due to the widespread use of motorcycles. Traffic accident occurrences increase every year and precautions are insufficient. In the parts that are recorded as the causes of motorcycle accidents and all vehicle accidents, they remain as driver errors and rule violations. In the scope of preventing motorcycle accidents, no research has been found on physical (musculoskeletal system disorders, pain, function, fatigue) and psychosocial (anxiety and depression) features in motorcycle riders. This study, musculoskeletal system pain, upper extremity functional status, fatigue severity, sleep hygiene, depression and anxiety levels were compared in motorcycle riders who had or did not have a traffic accident. The research is a descriptive study. A total of 65 people were recruited from 45 people who had traffic accidents and 20 people who did not have a traffic accident. In our study, short distance couriers, long distance couriers and volunteer motorcycle riders were included. A questionnaire consisting of demographic characteristics of individuals, motorcycle use and traffic accidents was used. Nordic Muscle Skeletal System Questionnaire to evaluate musculoskeletal system problems, Arm, Shoulder and Hand Problems Survey to evaluate the functional state of the upper limb, Fatigue Severity Scale for sleep hygiene behaviors, Sleep Hygiene Index, Beck Depression Inventory for the level of depression and Beck Anxiety Inventory for the level of anxiety.