Obez çocuk ve adölesanlarda serum melatonin düzeyinin metabolik ve antropometrik parametreler ile olan ilişkisi
Relationship of serum melatonin level with metabolic and anthropometric parameters in obese children and adolescents
- Tez No: 626014
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAMANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde en çok rastlanılan ve hızlı bir biçimde artış gösteren sağlık sorunlarından biri de obezitedir. Ülkemizde de obezitenin görülme sıklığı giderek artmaktadır . Obezite, enerji alımının ve harcamanın dengesizliğinin bir sonucu olmasına rağmen obezitenin oluşmasına katkıda bulunan başka faktörler de yer almaktadır. Bu çalışmada serum melatonin düzeyinin antropometrik ve metabolik değerlerle korelasyonun araştırlması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya obezite tanısı alan 60 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Obez adölesanlarda vücut ağırlığı, vücut ağırlığı-standart sapma, boy, boy-standart sapma, vücut kitle indeksi, vücut kitle indeksi-standart sapma, bel kalça oranı, sistolik tansiyon, diyastolik tansiyon, glukoz, insulin, total kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein, düşük dansiteli lipoprotein, trigliserid, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, insulin direnci gibi parametlerle melatonin korelasyonu bakılması hedeflendi. Ayrıca her iki grub karaciğer yağlanması açısından ultrasonografik görüntüleme ile değerlendirildi. Çalışmamızda tüm obezlerin %35'inde hipertansiyon, %18'inde alkole bağlı olmayan karaciğer hastalığı, %75'inde dislipidemi, %42'inde metabolik sendrom, % 38'inde glükoz metobolizma bozukluğu, %97'inde insulin direnci, %18'inde hepatosteatoz tespit edilmiştir. Çalışmamızda obez ve sağlıklı grup arasındakı melatonin sonuçları istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
One of the most common and rapidly increasing health problems today is obesity. The frequency of obesity is increasing in our country as well. Although, obesity is a result of the imbalance of energy intake and expenditure, there are other factors that contribute to the formation of obesity. In this study, it was aimed to investigate the correlation of serum melatonin level with anthropometric and metabolic values.In this study, 60 patients diagnosed with obesity and 30 healthy control groups were included. It was aimed to check the correlation of melatonin levels with the parameters such as adolescents with obesity body weight, body weight-standart deviation, height, height- standart deviation, body mass index, waist hip ratio, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, glucose, insuline, total cholesterol, high-density lipoprotein, low-density lipoprotein, triglycerides, alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, insuline resistance. In addition, both groups were evaluated by ultrasonographic imaging for liver fattening. In our study, it has been determined that of all obesity 35% hypertension, 18% non alcoholic liver disease, 75% dyslipidemia, 42% metabolic syndrome, 38% glucose metabolism disorder, 97% insuline resistance, 18% hepatosteatosis. In our study, the results of melatonin between obese and healthy groups were not statistically significant.