Balıkesir Ayvalık kumru koyu mevkiinden toplanan at midyesinin (Modiolus barbatus Linnaeus 1758) besin içeriğinin belirlenmesi
Determination of nutrient content of bearded horse mussel (Modiolus barbatus Linnaeus, 1758) from Ayvalık Bay, Balıkesir
- Tez No: 626105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ACARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Son yıllarda molluska filumu altında yer alan çift kabuklu (bivalvia) ve gastropod türlerinin tüketimine olan ilgi sahip oldukları besin içeriğinin kalitesinden dolayı karasal canlılara göre artmıştır. Kıllı midye (Modiolus barbatus), Avrupa'da sevilerek tüketilen türler arasında yer almaktadır. Çalışmada örneklemelerin 12 ay boyunca aylık örneklemeler yapılarak Balıkesir Ayvalık Körfezi'nin Kumru Koyu'nda (K 39º18'07.6“ ve D 026º38'01.1”) gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Toplanan bireylerden her ay et verimi ve kondisyon indeksi değerleri hesaplanmıştır. Kurutulan örneklerden protein, karbonhidrat, total yağ, kül ve nem miktarlarının belirlenmesi ve türün sahip olduğu besin değerini ortaya koymak için analizler yapılmıştır. Kondisyon indeksi ve et verimi değerleri sırasıyla 4,87-10,22 ve %17,04-23,37 değişmiştir. Çalışmada protein ile karbonhidrat arasında negatif yönlü bir ilişki, karbonhidrat ile yağ, kül ve nem arasında negatif yönlü bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir (P≤0,05). Aynı zamanda türün boy, en, kalınlık ve ağırlık gibi parametreleri belirlenerek morfolojik özellikleri ile ilgili temel bilgiler literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increased interest in the consumption of bivalve and gastropod species from the Mollusca phylum due to the quality of their nutrient content compared to terrestrial species. In this context, bivalve species have an important potential when considering the total production amounts of aquaculture in the world. Beared horese mussels (Modiolus barbatus) is consuming particularly in Europe. In the study, it was scheduled to be monthly sampling for 12 months in Kumru Cove (N 39º18'07.6“ and E 026º38'01.1”) in Ayvalık Bay, Balıkesir. The meat yield and condition index values was be calculated monthly from all sampled individuals. Also, analyses were be performed to reveal the nutrient value and to determine the amounts of protein, carbohydrate, total fat, ash, moisture from dried samples. The condition index and meat yield values varied by 4.87-10.22 and 17.04-23.37%, respectively. In the study, it was found that there was a negative relationship between protein and carbohydrate, and a negative relationship between carbohydrate and total lipid, ash and moisture (P≤0.05). In the light of the results, the core knowledge on the morphologic characteristics including length, width, thickness, and weight parameters of the species is informed.