Çanakkale Boğazı kıyı sularının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kirliliğinin araştırılması
Investigation of physical, chemical and microbiological pollution in the coastal waters of dardanelles
  1. Tez No: 626104
  2. Yazar: HANDE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AYMAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çanakkale Boğazı gerek jeopolitik konumu gerekse kıyı turizmi açısından önem taşımaktadır. Deniz taşımacılığında da aktif rol oynayan Çanakkale boğazında; diğer bölgelerden taşınan kirlilik ve nüfus baskısı altındaki boğaz hattı boyunca; kirliliğin tespiti ve dönemsel bazda izlenmesi kıyı suları kalitesi açısından önem taşımaktadır. Su kalitesi kirlilik boyutunun belirlenmesi ve değerlendirilmesi açısından Çanakkale boğazı kıyı sularında fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik parametreler mevsimsel olarak ele alınmıştır. Deniz sularının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik karakteristiği; atıksu deşarjı, gemi ulaşımı ve mevsimsel şartlara bağlı olarak değişmektedir. Bu doğrultuda; organik ve koliform kirliliğini oluşturan kaynakların kıyı boyunca dağılımının belirlenmesi, yapılacak çalışmanın amacına yönelik belirleyici rol oynamıştır. Mikrobiyolojik kirliliğin yanında, çeşitli fiziksel ve kimyasal parametrelerin izlenmesi de kıyı sularının kalitesinin belirlenmesine yardımcı olmuştur. Çalışmamızda boğazın kıyı şeritlerinde belirlenen on iki farklı istasyondan üç aylık dönemlerde mevsimsel olarak deniz suyu örnekleri alınmış ve alınan örnekler için fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Her bir örnekleme istasyonun yeri belirlenirken bölgedeki potansiyel kirlilik kaynaklarının dağılımı dikkate alınmıştır. Deniz suyunun sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen ve iletkenlik parametreleri yerinde ölçümle belirlenmiştir. Diğer fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik kirlilik düzeyleri laboratuvar ortamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Dardanelles is of great importance in terms of both its geopolitical location and coastal tourism. In the Dardanelles, which also takes an active role in transportation, it is very important for the quality of coastal waters to detect the pollution and periodically observe it across the strait line which is under the pressure of pollution. Physical, chemical and microbiological parameters have been seasonally handled in the coastal waters of the Dardanelles to designate and evaluate the extent of pollution of water quality. Physical, chemical and microbiological characteristics of sea waters change depending on wastewater discharge, ship transport and seasonal conditions. Accordingly, designating the coastal dispersion of the sources causing organic and coliform pollution has taken a determinant role for the purpose of the study. Observing various physical and chemical parameters as well as microbiological pollution has helped to determine the quality of the coastal water. In our study, seawater samples were taken seasonally in every three months from twelve different stations which were determined in coastal lines of the strait and physical, chemical and microbiological analyses of those samples were carried out. While determining the location of each sampling station, the distribution of potential sources of pollution in the region has been taken into consideration. The temperature, pH, dissolved oxygen and conductivity parameters of seawater were stated by on-site measurement. Other physical, chemical and microbiological pollution levels were analyzed in laboratory.