Asemptomatik sağlıklı bireylerde kayropraktik torakal eklem manipülasyon tekniğinin torakalomber rotasyon açısına olan anlık etkisi
Instantaneous effect of chiropractic thoracic joint manipulation technique to thoracolumbar rotation angle in asymptomatic healthy individuals
  1. Tez No: 626178
  2. Yazar: AYLA SİNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada asemptomatik sağlıklı bireylerde kayropraktik torakal eklem manipülasyon tekniğinin torokolomber rotasyon açısına olan anlık etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma, kliniğe başvuran, düzenli spor yapmak isteyen ancak henüz düzenli spora başlamamış asemptomatik 60 sağlıklı birey üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan 60 kişi randomize bir şekilde deney grubuna alınmıştır. Deney grubundaki 60 kişi kayropraktik manipülasyon öncesinde ve sonrasında gonyometre ile oturur halde omurgayı dik tutarak dizlerinin arasına top sıkıştırmış ve sırtta ağırlıksız bar olacak şekilde pozisyonlanarak ölçülmüştür. Ayrıca New York postür değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study intends to examine effect of chiropractic thoracic joint manipulation technique on thorocolomber rotation angle in asymptomatic individuals. The study was performed on 60 asymptomatic healthy individuals who applied to private musculoskeletal clinic, want to do exercises regularly but have not yet started regular exercises. 60 participants were randomly selected into the test group. Before and after chiropractic manipulation 60 people sitting and holding the spine upright and clamping the ball between the knees with a weightless bar on the back, measured by goniometer. Moreover, New York posture evaluation was performed.