Torakal bölge kayropraktik manipülasyonlarının otonom sinir sistemi üzerine anlık etkisi
The immediate effect of chi̇ropracti̇c thoracal manipulation on autonomic nervous system
  1. Tez No: 626177
  2. Yazar: AZİZ GİRAY ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada torakal bölge kayropraktik manipülasyonların kalp atış hızı değişkenliği verileri üzerinden, otonom sinir sistemi üzerindeki anlık etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 30 sağlıklı birey dahil edilmiş olup uygulama yapılmadan önce torakal omurga fizik muayenesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil olan 30 kişi randomize bir şekilde deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda ki 15 kişiye eMotion Faros cihazı ile 5 dk'lık KHD ölçümü yapıldıktan sonra torakal manipülasyon uygulaması yapılıp ölçüm tekrar edilmiştir. Ardından elde edilen bu değerler Kubios KHD analiz programıyla analiz edilmiştir. Kontrol grubunda ki 15 kişiye de sham manipülasyonu öncesi ve sonrasında aynı ölçüm ve analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to research the immediate effect of autonomic nervous system based on the heart rate variabilty though chiropractic thorachal manipulation. Thirty individuals examined in this study. Before the application, they are examined physics for thoracic spine. All individuals separated randomly into two groups as control and experiment groups. Emotion faros device were connected to the 15 individuals in the experimental group. First, 5 minutes of HRV measurement followed by thorachal manipulation application were conducted patients, then results of these measurements analyzed with Kubios HRV analysis program. Same measurement methodology and analysis were also used on the 15 individuals in the control group as well. As a result of analysis, while significant decrease observed on the parasympathetic nervous system of the experiment group, also significant increase noticed on the sympathetic nervous system.