Human fall detection using non-contact radar sensor
Radar sensörü ile temassız düşme algılama
  1. Tez No: 626231
  2. Yazar: KHADİJA HANİFİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ELİF KARSLIGİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Düşme, yaşlıların sakatlık ve ölümünün ana nedenidir. Bu çalışmada, 24 GHz sürekli dalga Doppler radar sensör kullanarak yaşlı düşmesi tespiti için düşük fiyatlı bir sistem geliştirildi. Radari seçilme sebebi; insan hareketleri takip edebilmesi,duvarlardan geçebilmesi, düşük maliyet, düşük güç, ve küçük boyutlu gibi özeliklere sahip olması. Ayrıca, tasarlanan sistem, düşüşten sonra kişilerin durumunu incelemek ve ilk yanıtlayanlara gerekli bakım hakkında genel bir fikir sağlamak için , kişinin ˘ yaşamsal belirtileri takip etmek ve hesaplamak için geliştirilmiştir. İlk olarak, toplam 121 düşme örneği ve 117 düşme olamayan normal günlük aktivite örneğinden oluşan ˘ bir veri seti hazırladık. Sonra hem zaman hem de frekans alanlarından farklı özellikler çıkarıldı ve düşme ile düşme olmayan örnekleri en iyi ayırt eden olan özellikler kümesi seçildi. Son olarak, seçilen özellikler, destek vektör makinesi, naif Bayes, en yakın k komşusu, lineer diskriminant analizi ve karar ağacı algoritmaları gibi ˘ farklı sınıflandırma algoritmaları dikkate alınarak bir sınıflandırma modeli geliştirildi. Önerilen sistem düşme tespiti için %88, kalp atış hızı tespiti için %95 ve solunum hızı tespiti için %85'e başarı oranlarına ulaştı.
Özet (Çeviri)
Falling is the main cause of disability and fatality of elderly. In this work, 24 GHz continuous wave Doppler radar is used to develop a low price fall detection system. Radar sensor is selected due to its capability of tracking human motions, passing through covers and walls, its low cost, low power, and small size. Designed system is further improved to detect and monitor the human's vital signs to analyze the status of the fallen person and reduce the consequences of the fall by providing a general idea about the persons' situation to the concerned authorities. First, considering all possible daily activities and fall cases, a dataset with 121 fall and 117 non-fall signatures are collected. Then, features from both time and frequency domains are extracted and examined to select the ones that contribute most to distinguish between fall and non-fall samples. Finally, different machine learning techniques including support vector machine, naive Bayes, k nearest neighbor, linear discriminant analysis and decision tree are evaluated to build the most accurate classification model. Proposed system performed activity classification and fall detection with 88% average accuracy, heart rate monitoring with 95% average accuracy, and respiration rate monitoring with 85% average accuracy.