Cesare Pavese'nin roman ve öykülerinde çocukluk çağına dönüş mitosu
The Myth of return to childhood in Cesare Pavese's novels and short stories
- Tez No: 62627
- Danışmanlar: PROF. DR. DURDU KUNDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yolun başında, Amerikan Edebiyatı'ndan yaptığı çevirilerle duyurdu adını, daha sonra Einaudi'deki çalışmalarıyla Kültür adamı olarak belli bir çevre edindi, şiirleri,. öykü ve kısa romanlarıyla da önce İtalya'ya, ardından dünyaya ulaştı. 19.yy İtalyan Edebiyatı'nın kilit isimlerinden Cesare Pavese hiç eksilmeyen bir ilgiyle günümüze kadar ulaşan nadir kişiliklerden biridir. Pavese'nin yazar kimliğinin öne çıkarıldığı bu çalışmada, sanatına da büyük ölçüde yansıyan otobiyografik unsurlar incelendikten sonra, etkisinde kaldığı belli başlı edebi akımlar, farklı bakış açılan karşılaştırılarak ortaya kondu. Bundaki amaç yazarın oluşumunu görebilmek, dolayısıyla sanatını değerlendirebilmekti. Daha sonra, çalışmaya da adını veren ve Pavese'nin anlatısının hareket noktalarından biri kabul edilen mitos kavramının ayrıntılı incelemesine geçildi: insanların, etraflarındaki her şeyle ilk temasının gerçekleştiği çocukluk, Pavese için mitos çağıdır; çünkü çocuklukta her nesneye bir sembo! yüklenir, erişkinliğe uluşıidığında da bu semboller aracılığıyla gerçekle ikinci karşılaşma söz konusudur. Pavese'nin yaşadığı an, yaşamı olumsuz yönde etkileyen karışıklıklar şehir ve olgunlukla özdeşken, çocukluğunu geçirdiği köy ve yıllar çocukluğun, ilkelliğin, saflığın sembolleridir. Edebi anlamda olsun, kişisel anlamda olsun olgunluğa erişmiş Pavese de bu semboller yardımıyla içinde boğulup gittiği trajik yalnızlığına çare bulmak istemiş, ancak sonu da en az yaşamı kadar trajik olmuştur. 80Son olarak, Pavese'nin eserlerinden alıntılar yapılarak bu mitos ve bir anlamda buna bağlı diğer mitosların varlığı açıklamalar eşliğinde gösterilmiştir. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY Initially, he became prominent thanks to his translations from the American Literature, later be gained the reputation of a man of culture through his works in Einaudi. Poems, stories and short novels, won him fame, first in Italy and then the world over. Cesare Pavese, one of Italian literature's key celebrities, is one of the few personalities which have reached today's world, with a never decreasing puplic interest In this study, which highlights the author identity of Pavese, after the major autobiographical elements of which the reflections in his art can not be under estimated, are studied, the principal literary trends which inspired Pavese are described by comparing different visual angels. The purpose was to observe the writer's formation and consequently to be able to evaluate his art. Following, the myth concept which gives its name to this study and which is considered as one of the major components of Pavese's style, is studied in depth: thi childhood period, during which people come in contact with everything around them for the first time, is an age of myth for Pavese; because during childhood everything is associated with a symbol, later when the maturity is reached there will be a second encuonter with the reality through these symbols. While the instants in which Pavese lives and the troubles that negatively affect life are identical with the city and the“ripeness”, the village where he spent his childhood and those years are symbols of childhood, simpleness and purity. Having matured both in literature and personally, Pavese also wished to find a solution to his tragic 84loneliness In which he drowned, with the help of these symbols, though his end was as tragic as his life. Finally, by means of quotations from his work, the existence of this and other reiatied myths is proven with explanation. 85