Yükseköğretim kurumlarında yürütülen zorunlu yabancı dil derslerinin değerlendirilmesi (Erciyes Üniversitesi örneği)
Evaluation of compolsory foreign language courses at higher education institutions
- Tez No: 62626
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KÖNİG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu araştırmada, yükseköğretim kurumlarında okutulan zorunlu yabancı dil derslerinin YÖK tarafından belirlenen hedeflere ne düzeyde ulaştığının ve hedeflere ulaşmada engelleyici rol oynayan faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin belirli düzeyde dil yeterliliğine sahip olmaları, öğrenim gördükleri alanla ilgili yabancı dildeki yazılı kaynaklan anlayabilmeleri beklenmektedir. Bu amaçla, yürütülen programın ne düzeyde etkili olduğunun saptanmasının, belirlenen amaçların gerçekleştirilebilmesi için harcanan para, zaman ve emeğin isabetli kullanımında yararlı olacağı düşünülmektedir. Çalışma evrenini, Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri ve yabancı diller bölümünde görevli Almanca ve İngilizce okutmanları oluşturmaktadır. Araştırmanın.verileri alanyazın taraması, başarı testi ve anket uygulaması ile elde edilmiştir. Veriler, öğrenciler ve öğretim elemanları için çeşitli değişkenlere göre incelenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, t-testi ve varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, YÖK tarafından belirlenen amaçların gerçekleşme düzeyleri, öğrencilerin mezun oldukları lise türüne göre farklılık gösterse de, uygulanan başarı testine göre düşük çıkmıştır. Elde edilen sonuç, öğrencilerin dil yeterliliklerinin istenilen düzeyde olmadığını göstermektedir. Öğrenci başarısına olumsuz etkide bulunduğu düşünülen faktörlerden en belirginleri olarak, uygulanan program ve öğretim ortamının öğrenmeyi anlamlı hale getirecek şekilde tasarlanmamış olduğu ortaya çıkmıştır. Belirlenen amaçların gerçekleştirilebilmesi için, uygulanan programın ve öğretim ortamının yeniden gözden geçirilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aimed to identify to what extent the goals set by Higher Education Institution (HEI) for the compulsory foreign language courses were achieved and also the factors which played a role preventing from achieving these goals. Students who have graduated from higher schools are expected to have attained a certain level of proficiency in language and to understand the literature in their fields. For this reason, to identify to what extent the program implemented can achieve the goals will play a determining a role in efficient use of money, time and labour to achieve these goals. The population of this study constituted the forth class students in the Faculty of Letters and Science in Erciyes University and the instructors of English and German at the Department of Foreign Languages. The findings were obtained through literature review, a proficiency test and a survey. The data were examined according to several variables for the students and instructors. Frequency, percentages, means, t-test and variance analysis were utilised as statistical procedures for analysis of the data. Analysis revealed that although there were differences in terms of attaining the goals set by HEI according to the type of high school that the students finished, the level that they achieved in the proficiency test was lower then the level set by HEI. The findings indicated that the students did not achieve the desired level of proficiency. The most evident ones of the factors that were thought to contribute negatively to students' failure turned out to be the programs implemented and that learning environments were not designed so as to make learning meaningful in order to achieve the goals determined, it is thought that it will be useful to review and revise the programs implemented and the learning environments. IV