Farklı tarımsal atık ve kompost uygulamalarının toprak özellikleri üzerine etkileri
The effects of different agricultural waste and compost applications on soil properties
  1. Tez No: 626324
  2. Yazar: ORHUN BERK GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KAVDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tarımsal üretimin artmasıyla beraber çevresel kirliliğinin önlenmesi ve atıkların değerlendirilmesi amacıyla tarımsal atıkların geri dönüşümünün sağlanması önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı pirina ve yeşil ceviz kabuğu (YCK) atığının direk ve kompost yapılarak toprağa uygulanması ile toprakların fiziksel ve hidrolojik özelliklerinin zamana bağlı değişiminin incelenmesidir. Denemenin ilk aşamasında kompostlar ÇOMÜ-TETAM'da bulunan tam otomatik kompostlama ünitelerinde hazırlanmıştır. Denemenin ikinci aşaması 08/05/2018 tarihinde Çanakkale-Kepez domates üreticisine ait olan, yüksek tünel serada üç tekerrürlü olarak rasgele komple blok deneme desenine göre kurulmuştur. Tarla denemelerinde ham pirina ve yeşil ceviz kabuğu ağırlıkça %1 oranında ve pirina kompostu, ile yeşil ceviz kabuğu kompostu %2 oranında toprağın üst 20 cm derinliğine karıştırılmıştır. Her parselden 15 günde bir bozulmuş ve bozulmamış toprak örneği alınmıştır. Toprakların başlangıçta tekstür, kuru hacim ağırlığı, organik karbon, pH, elektriksel iletkenlik, tarla kapasitesi, solma noktası, toplam porozite, agregat stabilitesi, hava dolu por hacmi ve yarayışlı su miktarları analizleri yapılmıştır. En yüksek toprak pH ve organik karbon değeri sırasıyla 8,1 ile %1,53 olarak YCK kompostu uygulamasında, en yüksek EC değeri ise kontrol uygulamasında bulunmuştur. Toprak kuru hacim ağırlığı pirina kompostu uygulaması ile azalmıştır. Yarayışlı su miktarı en fazla kontrol ve pirina kompostu uygulamasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in agricultural production, recycling of agricultural wastes becomes important in order to prevent environmental pollution and to re-use of wastes. The aim of this study was to investigate temporal changes of the physical and hydrological properties of soils with the application of raw and composted olive pomace and green walnut husks. In the first stage of the experiment, composts were prepared in fully automatic controlled composting units in ÇOMÜ-TETAM. The second stage of the experiment was established on 08/05/2018 according to a randomized complete block experimental design with three replications in the high tunnel greenhouse in Çanakkale-Kepez. Raw olive pomace and green walnut husks were applied at a rate of 1% and olive pomace and green walnut husks composts were applied at the rate of 2% to the top 20 cm depth of the soil. Disturbed and undisturbed soil samples were taken every 15 days from each plots. Soil texture, bulk density, organic carbon, pH, EC, field capacity, wilting point, total porosity, aggregate stability, air-filled pore volume and available water contents were determined. The highest soil pH and organic carbon values were found to be 8.1 and 1.53% in GWH compost application and the highest EC value was found in control plots, respectively. Soil dry volume weight decreased with the application of pirina compost. The maximum amount of useful water was obtained in control and compost application.