Kentsel morfoloji ve ulaşım ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between urban morphology and transportation
- Tez No: 626326
- Danışmanlar: PROF. DR. YETİŞ ŞAZİ MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde mevcut kent içi otobüs hat güzergahlarının mesafe, hız, yolculuk süresi ve alternatif güzergahlarla karşılaştırmalı olarak rasyonelliğini test etmek amaçlanmaktadır. Çalışmada kent içi otobüs hat güzergahları için en iyi yolu seçmek ve mevcut durumu amacına en uygun hale getirmek amacıyla dört farklı rasyonellik ölçütü oluşturulmuştur. Bu ölçütler Kuş Uçuşu Mesafe, Ortalama Hız, Alternatif Güzergah Ortalama Hız ve Ortalama Güzergah Uzunluğudur. Çalışma kapsamında Türkiye içerisinde ana toplu ulaşım sistemi otobüs olan 6 farklı kent incelenmiştir. İncelenen bu kentlerin mevcut otobüs hatlarının bu ölçütler kullanılarak rasyonelliği değerlendirilmiştir. Ayrıca tüm ölçütlerin birlikte değerlendirildiği iki farklı ortak rasyonellik formülü üretilerek kentlerin ortak rasyonellik değerleri ortaya konulmuştur. Böylelikle 6 kentin mevcut kentiçi otobüs hatlarının kent içerisinde ve kentler arasında rasyonellik kıyaslamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to test the rationality of the existing urban bus routes in comparison with distance, speed, travel time and alternative routes. In this study, four different rationality criteria have been established in order to select the best route for urban bus line routes and to optimize the current situation for its purpose. These criteria are as the crow flies, average speed, average speed of alternative routes and average route length. Within the scope of this study, 6 different cities in turkey, main transportation system of which is bus, were examined. The rationality of the existing bus lines of these cities examined was evaluated by using these criteria. Furthermore, values of common rationality of cities were presented by producing two different formulas of common rationality evaluated all criteria together. Thus, comporisons of rationality of the existing urban bus routes of 6 cities in the city and among the cities were made.