Maksiller arter posterior dallarının KIBT görüntülerinde retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the posterior branches of the maxillary artery in CBCT images: A retrospective study
- Tez No: 626352
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN SEMRA PAKSOY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Diş hekimliğinde yapılan dental implant, maksillektomi, maksiller osteotomi, sinüs tabanı kaldırma gibi cerrahi uygulamalar sırasında olabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için maksiller arter dallanmalarının çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Çalışmamızda, sphenopalatin foramenin (SPF) ve posterior superior alveoler arterin (PSAA) sağda ve solda görüntü içinde bulunduğu, yaşları 18 ile 83 arasında değişen 97 erkek 162 kadın olmak üzere toplam 259 hastaya ait tam kafa konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüsü retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalar tam dişli, parsiyel dişli ve tam dişsiz olarak sınıflandırılmıştır. PSAA'nın koronal kesitte, SPF'nin ise aksiyel ve sagittal kesitlerde çap ölçümleri yapılmıştır. PSAA'nın dişe göre lokalizasyonu, maksiller sinüsle ilişkisi değerlendirilmiştir. PSAA, 205 hastada (%79,1) sağ maksiller bölgede, 202 hastada (%77,9) sol maksiller bölgede tespit edilmiştir. SPF, 259 hastanın tamamında hem sağ hem de sol bölgede izlenmiştir. PSAA'nın çapı ortalama 1.39, SPF'nin çapı sağda ortalama 5.04, solda ortalama 5 mm olarak izlenmiştir. PSAA'nın maksiller sinüsle ilişkisi en yüksek G3-intrasinüzal olarak tespit edilmiştir. PSAA lokalizasyon olarak en fazla 2. molar diş hizasında izlenmiştir. Sağ bölgede PSAA çapı erkeklerde anlamlı derecede büyük bulunmuştur. Sol bölge için PSAA çap ve cinsiyet arasında bir ilişki bulunamamıştır. PSAA çapı ile yaş arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. SPF çapı ile yaş, cinsiyet ve dişsizlik durumları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. PSAA ve SPF çapları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. PSAA'nın görünürlüğü KIBT'da yüksek olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Assessment of the maxillary artery branching is important for avoiding possible complications during dental applications such as dental implants, maxillectomy, maxillary osteotomy and sinüs lift procedure. In the study, a total of 259 Cone Beam Computed Tomography (CBCT) images with skull FOV of 162 females and 97 males between 18 and 83 years of age, were evaluated retrospectively. All the patients were classified according to the dentation status as full dentited, partially edentulous and fully edentulous. In coronal plane section, the diameter of the Posterior Superiror Alveolary Artery (PSAA) and in sagittal-axial plane sections the diameter of Sphenopalatin Foramen (SPF) were measured. The localization of the PSAA according to the tooth and its relation with the maxillary sinüs were analyzed. The PSAA was detected in the right maxillary region of 205 patients (%79,1) and in the left maxillary region of 202 patients (%77,9). SPF was detected in all the patients (259) bilaterally. The mean diameter of the PSAA was 1,39 mm and the mean diameter of the SPF was 5,04 mm on the right side and 5 mm on the left side. The relation of the PSAA to the maxillary sinüs was predominantly G3-intrasinuzal type. The 2. molar region was detected the most common localization for PSAA. The diameter of PSAA was significantly higher in males in the right region. There was no significant difference between left the diameter of PSAA and gender. The relationship between age and diameter of PSAA was significantly irrelevant. There was no significant relationship between diameter of SPF and age, gender and dental status. No significant correlation between diameters of PSAA and SPF was observed. The visibility of PSAA on CBCT images was stated higher.