Impact of İstanbul metropolitan municipality's companies on municipality's financial performance
İstanbul'daki büyükşehir belediye şirketlerinin belediyenin finansal performansına etkisi
  1. Tez No: 626351
  2. Yazar: MONQETH ALROUSSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜN KOMŞUOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
1980'lerde, Türkiye özelleştirme programına başladı ve ticaret girişimi belirli bir dereceye kadar serbestleştirildi. Hem bu sebepten hem başka kanunlara dayanarak, yerel yönetimler ve belediyeler, başka gelir kaynakları bularak ve kamu harcamalarını azaltarak devlet bütçesine aşırı yüklenmeden kendilerini finanse etmek için ticari şirketler kurmuş veya özelleştirmiştir. Bu çalışma, İstanbul'daki büyükşehir belediye şirketlerinin, belediyenin finansal performansı üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerini analiz etmeye çalışmıştır. Çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve işletme şirketlerinin özelleştirilmesi ve kurulmasının nedenleri hakkında bir literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca çalışma, her bir şirketin iş kollarına ayrı ayrı odaklanarak belediye iktisadi teşebbüsleri ve 2012-2018 yılları arasındaki yıllık gelir ve giderler hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tüm şirketlerinin bir birim olarak ele alındığı çalışmada, bu şirketlerin istihdam oranına etkisi de tartışılmıştır. En iyi sonuçlara ulaşmak için, veriler Data Envelopment Analysis (DEA) sistemi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1980, Turkey has started its privatization program and the trade regime has been liberalized to a certain degree. Therefore and according to different laws, local governments and municipalities had founded or privatized business companies in order to sustain themselves without overloading government budget by finding other sources of incomes and to reduce public expenditures. This study tried to clarify the positive or negative impact of Istanbul municipality's companies on municipality's financial performance. The study has a literature review on Istanbul Metropolitan Municipality and reasons of privatizing or establishing such business companies, it navigates through the municipal economic enterprises with a focus on the line of business of each company and it gives details about their annual revenues and expenses between the years 2012 to 2018. The study dealt with all Istanbul Metropolitan Municipality's companies as one unit, impact of these companies on employment ratio has been discussed too. To reach for best results, the data have been analyzed by using Data Envelopment Analysis (DEA) system.