Bitki patojenlerinin biyolojik mücadelesinde kullanılacak yararlı bakterilerin geniş ölçekte üretilmesi ve formulasyonu üzerinde araştırma
Investigation on scale up production and formulation of beneficial bacteria using for biological control of plants pathogens
  1. Tez No: 626389
  2. Yazar: JÜLİDE AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, örtü altı hıyar yetiştiriciliği sırasında sorun olan Fusarium solgunlukları (Fusarium oxysporum f. sp. cucumerinum, F. oxysporum f. sp. radicis cucumerinum) ve bakteriyel köşeli leke hastalığına (Pseudomonas syringae pv. lachrymans) karşı, daha önce yapılan çalışmalarda, biyolojik mücadele açısından başarılı bulunan ve bitki gelişimi ile verimi arttırdıkları saptanan bazı yararlı bakteri izolatlarının geniş ölçekte üretilmesi ve formüle edilmesi olmuştur. Bu tez çalışmasında, beş farklı yararlı bakteri izolatı için maksimum canlılığın elde edilebildiği, farklı karbon ve azot kaynaklarının farklı oranları belirlenmiştir. Genel olarak YB'lerin ucuz substratlar kullanılarak geniş ölçekte üretimlerini takiben, dondurarak kurutulan biyoformulasyonların 6 ay süreyle oda sıcaklığında bekletilmelerine oranla, +4°C'de daha yüksek bir raf ömrüne sahip oldukları saptanmıştır. Gam (+) bakterilerin Gram (-)'lere oranla daha yüksek canlılık ve raf ömrüne sahip oldukları değerlendirilmiştir. Böylece, bu tez çalışması sonucunda, örtü altı hıyar yetiştiriciliğinde kalıntı, çevre ve gıda güvenilirliği açısından risk taşımayan, ekonomik açıdan uygun bakteriyel biyoformülasyonlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis was to scale-up production and bioformulation of some beneficial bacteria, which were previously determined as successful for biological control of some bacterial (Pseudomonas syringae pv. lachrymans) and fungal (Fusarium oxysporum f. sp. cucumerinum, F. oxysporum f. sp. radicis cucumerinum) causal agents of cucumbers and increased the plant growth. It was determined that the best nitrogen and carbon source ratios for five bacterial strains in which each of them produced maximum growth rate and viability. It was observed that the bioformulations, which were dried in freeze drier following scale up production of beneficial bacteria by cheaper substrates could have longer shelf-life at +4°C freeze than being kept at room temperature during 6 month storage. It was also evaluated that Gram (+) bacteria showed more viability and shelf life compared to Gram (-) ones. So, the economically suitable bacterial formulations, which have no risk in respect to environment, residue and food safety for greenhouse cucumber cultivation were obtained at the end of this thesis.