Siber teknolojilere dayalı yeni uluslararası güvenlik konsepti bağlamında Türkiye'nin siber güvenlik stratejisi
Cyber technology based on new concept in the context of international security strategy for Turkey's cyber security
- Tez No: 626390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Siber uzay ekonomiden ticarete, eğlenceden sağlığa, iletişimden ulaşıma, siyasetten savunmaya, bireysel işlemlerden küresel işlemlere, işletmelere ait süreçlerden devlete düzeyindeki hizmetlere kadar her alanı baştan başa etkileyen bir hal almıştır. Nerdeyse tüm işlem ve süreçlerin transfer edildiği bir alan halini alan bu uzayın ve bu uzayın siber teknolojilerinin güvenliğinin sağlanması elzemdir. Son zamanlarda siber silahların gelişiminde yaşanan artışlar ve bu silahların bireylerden devletlere kadar oldukça geniş bir yelpazeye karşı kullanılması, siber uzayın güvenliğinin bireyler ve devletler düzeyinde sağlanması gerekliliğini dayatmaktadır. Siber saldırıların bıraktığı tahribatlar hem birey hem de devlet düzeyinde önemli problemlere neden olmaktadır. Buna istinaden siber güvenliğin en zayıf halkası olan bireyin farkındalığının arttırılması, siber güvenliğe devletler düzeyinde önem verilmesi ve siber uzayın devletler tarafından savunulması gereken bir alan olması durumları öne çıkmıştır. Dünya genelinde devletler kendi politikalarına siber güvenliğin önemini, kendi siber uzaylarını savunma tedbirlerini ve siber güvenlik strateji belgelerini dâhil etmeye başlamışlardır. Önümüzdeki yıllarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak siber saldırıların ve siber savaşların daha da artacağı göz önüne alınacak olursa, her devletin kendisini savunabilecek gerekli bilgi ve donanıma sahip siber savunma birimlerini, siber güvenlik strateji belgelerini ve yeterli insan farkındalığını oluşturmasının önemi net bir şekilde görülmektedir. Bu bağlamda, küreselleşme ve teknolojinin bu döneminde yeni bir alan olarak ortaya çıkan, Siber Uzay, Siber Saldırılar, Siber Çatışmalar, Dünyada Siber Güvenlik Sorunu ve Siber Güvenlik Stratejileri ve son olarak da Türkiye'nin Ulusal Siber Güvenlik Stratejileri/Politikaları çalışmanın önemli ve kilit noktasını teşkil edecektir. Anahtar Sözcükler Siber Güvenlik, Siber Uzay, Siber Saldırı, Siber Savaş, Ulusal Siber Güvenlik, Siber Strateji, Bilgi Güvenliği, Eylem Planı.
Özet (Çeviri)
Cyber space has become an all-encompassing impact, from economics to trade, from fun to health, from communication to transportation, from politics to defense, from individual transaction to global transaction, from business processes to state-level services. It inevitably essential to ensure the security of this space and the cyber tecnologies of this space, which become a space where almost all processes and prodecure are transferred. The recent increase in the development of cyber weapons and use of this weapons against the wide range of from individuals to states, has imposed the necessity of ensuring the security of cyber space at the level of indviduals and states. The damage caused by cyber attacks causes significant problems at both the individual and state level. Therefore, it is important to increase awareness of the individual, which is the weakest link of the cyber security, give importance to cyber security at the level of states and defended by states. Goverments around the World have begun the include the importance of cyber security, their own ccyber security strategy documents to their policies. Considering that in the coming years, cyber attacks and cyber wars will increase due to technological developments, the importance of the cyber defense units, cyber security strategy documents and adequate human awareness is celarly seen. In this context, Cyber Space, Cyber Attacks, Cyber Conflicts, Cyber Security Problem and Cyber Security Strategies in the World, and finally Turkey's National Cyber Security Strategies/Policies which are emerging as new field in this period of globalization and technology, are the subjects of this study. Keywords Cybersecurity, Cyber Space, Cyber Attack, Cyber Warfare, National Cybersecurity, Cyber Strategy, Action Plan.