Türk sinemasında aile içi iletişim: Nuri Bilge Ceylan sineması örneği
Intra-family communication in the turkish cinema: The sample of Nuri Bilge Ceylan cinema
- Tez No: 626444
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL NEZİH ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türk sinemasına ilişkin filmlere bakıldığında, aileyi konu alan filmlerin dikkat çekici miktarda olduğunu söylemek mümkündür. Toplumsal bir kurum olan aile, yapısal olarak geniş veya çekirdek aile gibi sınıflandırmaların yanı sıra, aile içi ilişki boyutları açısından da şekillenmektedir. Bu durum filmlerde aile olgusunun işlenişini de etkilemektedir. Her toplumsal kurumda olduğu gibi aile içinde de üyeler birbirleriyle iletişim kurarken iletişim sürecinin aksaması nedeniyle sorun yaşayabilmektedir. Bu nedenle, filmlere aile içi iletişim bağlamında bakıldığında, iletişim ilişkilerinin bir iletişim sorunsalı özelinde de ele alınabileceği düşünülebilir. Türk sinemasının önemli temsilcilerinden Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerine bakıldığında, aile olgusunun sorunlu birer ilişkiler sistemi olarak yer edindiği görülmektedir. Bu çalışmada, Nuri Bilge Ceylan'ın“Kasaba”(1997) ve“Üç Maymun”(2008) filmleri, aile kurumunun yapısal özellikleriyle birlikte, kişilerarası iletişim bağlamında ve aile iletişim modelleri çerçevesinde incelenmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, belirlenen örneklem ile günümüz koşullarında Türk sineması filmlerinde ailedeki vurgulanan iletişim sorunsalını incelemek ve kavramsal bir çerçevede yorumlamaktır. Söz konusu filmlerde, ailedeki iletişim sorunlarının nasıl şekillendiği üzerinde durulmakta, ardından iletişimin bir engel sorunu haline gelme sürecine ilişkin bir çözümleme yapılmaktadır. Çözümlemede, aile içi bireyler arasındaki ilişkiyi ifade eden ve iletişimin boyutlarından olan kişilerarası iletişim ile sözlü ve sözsüz iletişimden faydalanılmıştır. Aile iletişim modelleri bağlamında göz önünde bulundurulan filmler, Türk sinemasında aile içi iletişim engelleri kodlarının çözümlenmesini mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the movies related to the Turkish cinema, it is possible to say that the family phenomenon has taken place in the movies remarkably. The family as a social institution has been shaped with regard to the aspects of intra-family relations besides the classifications such as structurally large or nuclear family. This situation also affects the process of family phenomenon in the movies. As in every social institution, while family members communicate with each other, they are likely to have troubles because of the fact that communication process fails. Therefore, it can be considered that communication relations may be dealt with a communication problematic when the movies are viewed in the scope of intra family communication. The family phenomenon in Nuri Bilge Ceylan's movies, one of the outstanding representatives of Turkish cinema, gains a seat as a problematic system of relations. In this study, Nuri Bilge Ceylan's films,“The Small Town”(1997) and“Three Monkeys”(2008) have been examined in the context of interpersonal communication and in terms of family communication patterns along with the structural peculiarities of the family institution. The main objective of this research is to examine the communication issue of the family in the movies of Turkish cinema with a determined paradigm under today's conditions and to interpret in a conceptual framework. In the aforementioned movies, how the communication issues have been shaped is emphasized and then an analysis has been conducted as to how the communication has been converted into an obstacle process. In the analysis, what has been utilized is the interpersonal communication which is composed of the definition of the relations between the members of intra family and the dimensions of communication, and verbal or nonverbal communication. The movies that are considered in terms of family communication models have enabled the codes of intra family communication obstacles to be analyzed in the Turkish cinema.