2000'li yıllar Türk sinemasında ailenin sunumu
The represantation of family in Turkish cinema of 2000s
- Tez No: 280344
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Toplum, dinamik bir varlık olarak sürekli değişim ve dönüşüm içindedir. Toplumun içindeki en önemli yapılardan biri olan aile de bu değişim sürecinden etkilenmektedir. Tarım toplumlarında geleneksel geniş aileler, sanayinin gelişmesine bağlı olarak küçülmüş ve daha çok şehirlerde yaşayan çekirdek ailelere yerini bırakmıştır. Günümüzde elektronik ve haberleşme olanaklarını değişmesi, küreselleşme gibi unsurlarda çekirdek aile yapısında değişmelere neden olmuştur.Toplum ve genelde kitle iletişim araçları, özelde sinema, tarihsel süreçte birbirini etkilemekte ve birbirinden etkilenmektedir. Çalışmada kitle iletişim araçlarının, toplumu ayna gibi yansıttığı temel görüşünden yola çıkarak Türk Sineması'nın da Türk toplumu ve ailesini 2000'li yıllarda nasıl sunduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. 2000- 2010 yılları arasından analiz edilen filmlerde evlenme, boşanma, aldatma, aile içi şiddet gibi olgular neden ve sonuçlarıyla birlikte açıklanmıştır. Toplumsal değişmenin sinemaya yansımaları irdelenmiştir. Çalışmada ülkemizin toplumsal koşullarını göstermek için Türkiye İstatistik Kurumu verileri dikkate alınmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu verileri ile Türk filmlerinden inceleme sonucu elde edilen veriler birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Society being a dynamic actuality is in a perpetual alteration. Family, which is one of the most crucial part of a society,is also affected by this change. Traditional broad families in agricultural societies have,as a consequence of industrial development, lessened in size and yielded up their place to nuclear families mostly living in cities. In today's world, some factors such as changes in electronics and means of communication, and globalisation also have occasioned changes in the nuclear families' structure.The society, and mass communication instruments in general and cinema in specific historically interrelate and interact with each other. In this study,by considering the basic perception that mass communication instruments reflect the society as a mirror, it is intended to exhibit how the Turkish Cinema represented the Turkish society and family in 2000's. After analysing films produced between 2000-2010,matters such as marriage,divorce,adultery,violence in family ,and so forth, have been explicated as per cause and effect relation. The effects of change of society upon the cinema have been pondered. In this study,so as to display conditions of our society,data acquired from The Turkish Statistics Institute were considered. The data from The Turkish Statistics Institute and data obtained from The Turkish Cinema by consideration have been compared with each other.