2016 sonrası Türkiye televizyon dizilerinde risk toplumu söyleminin toplumsal inşası
Social risk after building society 2016 remarks in Turkish television series
  1. Tez No: 626471
  2. Yazar: ONUR KONAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra ulusal televizyon kanallarında yayına başlayan dizilerde Türkiye'deki risk algısının toplumsal inşasının nasıl gerçekleştiğini incelemektedir. Başka bir anlatımla 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra Türkiye'nin risk algısı değişmiştir. Çalışmada değişen bu risk algısının toplumsal inşasının hangi söylemler aracılığıyla kurulduğuna bakılmıştır. Bu bağlamda diziler üzerinden Türkiye'nin risk algısının neler olduğunu ortaya çıkarmak bu tezin odağını oluşturmaktadır. Çalışma, risk algısının toplumsal inşasının dizilerde nasıl gerçekleştiğini, risk algısının hangi söylemler üzerine kurulduğunu analiz etmiştir. Toplumbilimsel bağlamda günümüzde risk toplumu kavramlaştırması küresel düzeyde önemli bir tanımlama olmasına rağmen Türkiye özelinde yeterince tartışılmamıştır. Bu çalışma Türkiye'nin siyasi elitler tarafından dile getirilen risklerini, dış ve iç politikalarının dizilerde nasıl temsil edildiğini göstermesi açısından ve mevcut akademik literatüre katkıda bulunması açısından önem arz etmektedir. Çalışma, Türkiye'nin değişen risk algısını inceleyerek bunların dizilerde hangi temalar ve söylemler üzerinde inşa edildiğini konu edinmiştir. Araştırmadaki risk algısı; medya, ulus-devlet, Türk kimliği, küreselleşme, risk toplumu kavramsallaştırmaları bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze how risk perception in Turkey has been constituted in Tv series programmes which started to be broadcasted on national Tv channels in the period subsequent to date of 15th July 2016.In other words; risk perception in Turkey has been converted subsequent to coup attempt in 15th July 2016. This research will deal with questioning which discourses have mediated the social constitution on convertion/transformation of risk perception. By this context, it's the focusing deed of this thesis to question what risk perception in Turkey comprise through Tv series contents. This study aims to analyze how Tv series has actualized the social constitution of risk perception and on which discourses risk perception have been set. The matter of risk perception hasn't been paid a significant attention in Turkey although risk perception has an obviously effecting role on everyday life, social formation, policy, economy and many factor. This study may have an importance of contributing to academic literature by its context of analysis on risks mentioned by political elites in Turkey and how internal and foreign policies have been represented in Tv Series contents. In this study, the risk perception will be examined in relation to matters of media, state of nation, Turkish identity, globalisation and theory of risk society.